Yeşil Güzellik Bohinj Gölü

Yemyeşil doğası,berrak suları ve başdödürücü güzelliğiye Yeşil Güzellik Bohinj sizleri bekliyor...

Yeşil Güzellik Bohinj

Böyle bir güzellik sadece kartpostallarda, masallarda olur sanırdım. Ama gerçekmiş. Slovenya’da görülecek çok fazla doğal güzellik bulunmakta. Bunların başında Bled Gölü geliyor. Ama biz Bled’e çok yakın bir mesafede bulunan Bohinj Gölü’nü de keşfetmek istedik. Bled kasabasından ulaşım çok kolay. Merkezde bulunan otobüslerle çok kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. 318 hektarlık bir alana sahip olan Bohinj Gölü eşsiz bir güzelliğe sahip. Slovenya’nın en büyük gölü olan Bohinj, Julian alpleri ile Bohinj vadisinin  içinde bulunan Bohinj Gölü aynı zamanda Triglav Milli Parkı’nın bir parçası. Bled Gölü’ne yaklaşık olarak 30 km mesafede bulunan Yeşil Güzellik Bohinj, doğasıyla sizi büyüleyecek.

Yaklaşık yarım saat süren bir yolculuğun ardından Yeşil Güzellik Bohinj Gölü’ndeyiz. O kadar muhteşem ki saatlerce bu manzaraya bakabilirim. Su o kadar temiz ki alabalıklar gölün kıyısında yüzüyorlar. Biz de keşfimize başlayalım. Gölün etrafında manzaraya baka baka yürümek ayrı bir keyif. Peki bohinj Gölü’nde başka neler yapabiliriz? Kano tabi ki… Böyle eşsiz bir doğa bulmuşuz kaçırırmıyız hiç. Hemen bir kano kiralayıp atıyoruz kendimizi yeşil güzelliğe… Kano yaparken yapacağınız tek şey bu eşsiz manzaranın tadını çıkartmak. Mert, Doğukan ve ben kanoda güzel güzel ilerlerken olanlar oluyor. Farklı zamanlarda kürek çekince başlıyoruz sallanmaya. Ha düştük ha düşücez derken neyse toparladık sonra :)) Tabi bunların hepsi benim kano kullanırken fotoğraf çekme merakım yüzünden… Manzara güzel olunca dayanamadım işte.

Burada keşfetmekten yorgun düşünce dinlenebileceğiniz kafe ve restoranlar geleneksel lezzetlerle sizi bekliyor. Slovenya diğer Avrupa ülkelerine göre daha ucuz.Slovenya mutfağı biraz bize yakın börekleri ve köfteleri gerçekten çok lezzetli. Oraya gitmişken geleneksel tatlıları Kremsnitta’yı denemeden sakın dönmeyin.

Yapmadan Dönme

1.Gölün kenarında bir doğa yürüyüşü yapmadan

2.Kanoya binmeden

3.Göl kenarında bisikletle dolaşmadan

4. Triglav Milli Parkı’nı keşfetmeden

5.Geyik heykelinin önünde resim çektirmeden

6. Eşsiz doğa fotoğrafları çekmeden

sakın dönmeyin…

Nasıl Gidilir?

Bohinj Gölü’ne, Bled Gölü’nden kalkan otobüslerle  dakika süren bir yolculuğun ardından ulaşabilirsiniz. Eğer Ljubljana’dan gideceksiniz otobüsle yaklaşık 1 saat  45 dakika sürüyor.  

Ne zaman Gidilir?

Slovenya’ya ilkbahar,sonbahar ve yaz aylarında gidebilirsiniz. Kışı soğuk ve kar olduğu için diğer mevsimler tercih edilmeli.

 

NOT:Tüm fotoğrafların telif ve kullanım hakkı bana aittir.