Slovenya’nın İncisi Ljubljana’da Nereleri Gezmeli?

Slovenya’nın incisi Ljublijana, tarihi yapısı, köprüleri, sakinliği ve uygun yaşam şartları ile dikkat çekmeye devam ediyor

Slovenya’nın İncisi Ljubljana’da Nereleri Gezmeli?

  Sevgililer şehri Ljubljana, Slovenya’nın sevimli mi sevimli başkenti… Batısında İtalya, güneybatısında Adriyatik Denizi, güney ve doğusunda Hırvatistan bulunuyor. Ljubljana,  kelime anlamı olarak ‘sevgili’ anlamına geliyor. 300 bin kişinin yaşadığı bu tarihi başkent, 1991 yılında özgürlüğüne kavuşmuş. Şehrin sembolü Ljubljana Kalesi. En ünlü meydanı da ‘Kongre Meydanı’. Kongre Meydanı, bir çok kafe ve restoranın bulunduğu yer. Ljubljana Üniversitesi Kongre Meydanı’nda yer alıyor.

  Ljubljana aynı zamanda köprüler şehri. Ljubljana Nehri’nin şehrin içinden geçmesi nedeniyle, şehrin bir çok yerinde köprü bulunmakta. Kartpostal güzelliğindeki bu güzel ülkenin  % 60’ı ormanlarla kaplı.

  Biz Bled Kasabası’nda konakladığımız için otobüsle 1 saat süren yolculuğumuzun ardından Ljublajana’ya varıyoruz. Otobüs fiyatları oldukça uygun. Bled’den Ljubjana’ya 6.5 euroya bilet alarak kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Gezilecek rotalara kolaylıkla yürüyerek ulaşabilirsiniz. O zaman keşif başlasın.

Ljubljana’da Nereleri Gezmeli?

1.Dragon Bridge (Ejderha Köprüsü)

Sevgililer şehri Ljubljana’yı dikkat çekici bir kent yapan ünlü köprülerin başında Ejderha Köprüsü geliyor. Şehrin ortasından geçen Ljubljana Nehri’nin üzerine konumlanmış bu köprü, 1901 yılında inşa edilmiş. Köprünün iki tarafında ejderha heykeli bulunuyor. Fotoğraf çekilmek ve şehrin manzarasını seyretmek için çok güzel bir köprü. Art-nouveau mimarisinin örneklerinden olan Ejderha Köprüsü, ünlü meydan Preseren’e yürüme mesafesinde bulunuyor. Preseren Meydanı’nı geçtikten hemen sonra şehrin geleneksel pazarı yer alıyor. Pitoresk açık hava pazarında taze meyve ve sebzeleri ve envai çeşit hediyelik eşyaları da bulabilirsiniz. Burada çin malı hediyeliklerden çok orjinal, Slovenyalılar’ın yaptığı hediyelik eşyalar bulunuyor. Fiyatlar da diğer Avrupa ülkelerine nazaran çok ucuz. Ljubljana’yı ziyaret ettiğinizde bu hediyelik eşyalardan almayı sakın unutmayın.

2.Preseren Meydanı

 

Ljubljana’nın kalbi Preseren Meydanı’dır. Romantizm akımı şairlerinden France Preseren’in adını alan bu meydanda, şairin heykeli de bulunuyor. Ljubljanalılar’ın ve turistlerin uğrak noktası olan Preseren Meydanı’nın etrafında  kafeler, restoranlar ve barok mimarisinin örnekleri olan yapıları görebilirsiniz. Ayrıca kültür ve sanat etkinlikleri de bu meydanda gerçekleşmektedir. Sokak sanatçılarının da muhteşem performanslarını bu meydanda izleyebilirsiniz. Oldukça hareketli olan bu meydan, geceleri de ışıklarıyla göz alıyor.

3.Ljubljana Kalesi

Sevgililer şehri Ljubljana’nın sembollerinden birisi de Ljubljana Kalesi’dir. Bu kale şehirdeki tek kale olma özelliğine sahiptir. Sevgililer şehri Ljubljana’da en çok ziyaret edilen yapılardan biridir. Bu Kale 12. Yüzyılda Türk akınlarını önlemek için yapılmıştır. İlk etapta duvarlar ve kuleden ibaret olan kale zamanla şu andaki şeklini almıştır. Bu tarihi yapı, bugün kültür merkezi olarak kullanılmaktadır. Birçok konser, tiyatro ve resmi resepsiyona ev sahipliği yapan Ljubljana Kalesi şehrin önemli yapılarından. Ljubljana Kalesi’ne asansörle çıkarak şehrin muhteşem manzarasına tanıklık edebilirsiniz.

4.Kasaplar Köprüsü

Kasaplar Köprüsü, kilitleriyle ünlü bir köprü. Köprünün her yerine kilitler asılmış. Sevgililer, kilitlerini bu köprüye asarak aşklarını simgeliyorlar. Buraya Kasaplar Köprüsü denilmesinin  sebebi de köprünün hemen karşısında et satılan dükkanlar bulunması. Ancak köprü, kilitleriyle daha çok aşk köprüsüne benziyor.

5.Triple Bridge (Üçlü Köprü)

Üçlü Köprü, ender rastlanan mimari yapılardan biridir. Şehrin merkezinde bulunan bu yapıda orta köprünün üstünde mimarın ismi yazmaktadır. Bu köprü ilk yapıldığında ‘Eski Köprü’ olarak adlandırılıyordu. O zamanlar köprü ahşaptan yapılmıştı. Daha sonra, Lower Bridge yani alt köprü olarak adlandırıldı. 1657 yılında çıkan bir yangınla beraber köprü tahrip oldu. Daha sonra taştan yapılarak bugünkü halini aldı.  Bu köprüden Old Town (eski şehir), main square (ana meydan) ve Ljubljana Nehri’nin muhteşem manzarasını izleyebilirsiniz. 

Saat Farkı: 1saat geride

 

 Nasıl Gidilir?

Slovenya’nın başkenti Ljubljana’ya, İstanbul’dan hergün uçuş bulunuyor. 2 saat 15 dakika süren uçuşla aktarmasız olarak Ljublajana’ya ulaşabilirsiniz. 

Nerede Kalmalı?

Ljubljana’da, her bütçeye uygun otel seçenekleri bulunmakta. Biz Bled Gölü’nü de gezmek istediğimiz için Bled’de effie Perrine Apartments’ta konakladık. Şiddetle tavsiye ediyorum. Çok merkezi ve fiyatlar da çok uygun. Göle 5 dakika yürüme mesafesinde yer alıyor. Ayrıntılı bilgi için linke tıklayınız http://www.kesifcagrisi.com/romantik-bled/

Ne Zaman Gitmeli?

Slevenya’ya her mevsim gidebilirsiniz. Kışın kayak sporları yazın ve bahar aylarında macera sporları yapabilirsiniz. Yazın giderseniz Piran kentinde deniz tatili de yapabilirsiniz. Göller de yüzülecek kadar temiz olduğundan gölleri de tercih edebilirsiniz.

Nasıl Giyinmeli?

Biz sonbaharda gittiğimiz için baharlık kıyafetler giyindik. Sonbaharda giderseniz yanınıza yağmurluk ya da şemsiye almayı unutmayın.

 

Sevgiyle ve keşifle kalın.

Not:Yayınlanan fotoğrafların telif ve kullanım hakkı bana aittir.