Sanat Şehri Floransa | İtalya Gezi Rehberi

Eşsiz tarihi, müzeleri,köprüleri, kalabalık meydanları ve muhteşem yemekleri ile Sanat Şehri Floransa sizi çağırıyor.

Sanat Şehri Floransa | İtalya Gezi Rehberi

Her yer o kadar tarih ve sanat kokuyor ki; Floransa’ya hayran olmamak mümkün değil. Ama bir o kadar da kalabalık. Çünkü Sanat Şehri Floransa her sene binlerce turistin akınına uğruyor. Floransa’nın tarihi yapıları ve görmeniz gereken yerler birbirine oldukça yakın. O yüzden şanslıyız.

Yürüyerek bu güzel ama kalabalık şehri keşfedebilirsiniz. İtalya turlarında mutlaka yer alan bu güzel şehir, muhteşem tarihiyle sizi büyüleyecek. Müzeleri, katedralleri, sarayları ve meydanları ile Sanat Şehri Floransa’yı keşfetmek de bize düşüyor. Hadi başlayalım.

Floransa Gezi Rehberi

1.Ponte Vecchio (Eski Köprü)

Sanat Şehri Floransa’nın tanıtım broşürlerinde ve kartpostallarında gördüğümüz bu tarihi köprü, Floransa’nın en eski köprülerindendir. Ponte Vecchio (Eski Köprü), Floransa’da bulunan  en çarpıcı 6 köprüden biridir. Köprünün tarihinin Roma dönemine kadar dayandığı düşünülmektedir. 1218 yılına kadar, Arno Nehri’nde bulunan tek köprüydü. Köprü bir ara hasar görmüş, 12 yıl sonra tekrar inşa edilmiştir. Ponte Vecchio’nun 3 zarif kemeri bulunmaktadır. Köprü, 1565 yılında Medici ailesi hükümdarlığı zamanında Uffizi ve Palazzo Pitti arasında direkt bağlantı olacak şekilde yeniden tasarlanmıştır. Köprünün üstündeki kapalı koridor, Köprü mağazalarının üstüne inşa edilmiştir. Bu da geçişleri, bir evde bulunan odalar arası geçiş kadar kolaylaştırdı.

Vasari tarafından tasarlanan Corridoio Vasariano, kelimenin tam anlamıyla nehri geçerek kuyumcuların mağazalarının üzerinde bulunan bir koridordu. Bugün köprüde 16. yüzyıldan kalma kuyumculardan biri olan Benvenuto Cellini’nin büstünü görebilirsiniz. Köprünün ortasında nehre bakan iki tane gözlem kulesi bulunmaktadır.

Bu göz alıcı köprüden Floransa’yı seyretmeden sakın dönmeyin…

2.Floransa Katedrali

Floransa Katedrali, diğer adıyla ‘Basilica Di Santa Maria del Fiore ‘ roma döneminden kalma Katolik bir katedraldir. Floransa’nın simge yapılarından biridir. Katedral, Arnolfo Di Cambio tarafından tasarlanmıştır. Floransa Katedrali’nin inşaatına 1296 yılında başlanmıştır. 1436 yılında Filippo Brunelleschi, Sanat Şehri Floransa’nın sembolü olan dev kubbesi ile yapı tamamlanmıştır. Katedral, Piazza del Duomo’daki Vaftizhane ile birlikte UNESCO binalarının bir parçasıdır. Floransa Katedrali’nin yapımı, diğer büyük İtalyan katedrallerinden esinlenmiş ve daha önceki bir kilise olan Santa Reparata’nın yerine kurulmuştur. Duomo’nun kriptindeki orijinal kilisenin kalıntılarını görebilirsiniz.

Katedralin etrafı tahmin edeceğiniz gibi turist grupları ve onlara bu devasa yapının tarini anlatan rehberlerle dolu… Biz de kalabalığın arasına karışıp bilgilerimizi aldıktan sonra fotoğraflarımıza bu güzel kareleri kaydediyoruz.

3.Piazza della Signoria (Signoria Meydanı)

Sanat Şehri Floransa’nın en önemli meydanlarından biri olan Piazza della Signoria, L şeklinde tasarlanmıştır. Palazzo della Signoria olarak ta anılan meydan adını, meydanda bulunan Palazzo Vecchi binasından almıştır. Tarih boyunca Signoria Meydanı, meydanı çevreleyen binalar ve kamu hizmetinde oynadıkları rol nedeniyle siyasi bir merkez olmuştur. Biraz da bu binalardan bahsedelim…Palazzo Vecchi, Birleşik İtalya hükümetinin koltuğudur ve bugün belediye binasına ev sahipliği yapmaktadır.

Meydanda bulunan Tribunale della Mercanzia Sarayı, şimdi tarım bürosu’na ev sahipliği yapmaktadır. Assicurazioni General Sarayı, ticari amaçlı inşa edilmiştir. Loggia della Signoria, kamu meclisleri ve törenleri için kullanılan yüksek açık kemerli bir köşe binasıdır. Bugün Fancelli ve Vacca tarafından Medici Lions heykelleri de dahil olmak üzere Rönesans sanatı ve antikaların açık hava galerisi olarak kullanılmaktadır. Palazzo Vecchio’nun girişinde, Michelangelo’nun Davut’un bir kopyası, gerçek heykelin 1504 yılında tamamlanmasından 69 yıl sonra aynı noktada durduğu yerdedir.

David’in yanında Baccio Bandinelli’nin Herkül ve Cacus heykeli bulunuyor. Neptün Çeşmesi ise, Bartolomeo Ammannati tarafından tasarlanan meydandaki bir çeşmedir.

4.Palazzo Vecchio (Eski Saray)

Floransa’nın loncalarının yükselen başarısı ile 1293’te önceliler ve şehir halkı Signoria’nın etkileyici bir koltuğu olacak büyük bir binanın inşasını devretmeye karar verdi. Bina başlangıçta Palazzo dei Priori, Palazzo della Signoria, Palazzo del Popolo ve Palazzo Ducale olarak adlandırılmıştır. Romanesk kale benzeri sarayın, binanın tepesinde açık bir galeri ve 94 metrelik yükselen Arnolfo kulesi vardır. Çan kulesi tasarımı saray galerisi aynalar dikkat çekicidir. Saray rüstik taş işçiliğinden inşa edilmiş olup, iki sıra gotik pencereye ve binanın üzerinde bulunan Floransa Cumhuriyeti’nin arma kollarına sahiptir. Daha sonra saray, 16. yüzyılda Vasari tarafından ve 17. yüzyılda Buontalenti tarafından genişletildi ve restore edildi. Saray Medici ailesi tarafından devralınmadan önce yerel makamların koltuğu olarak hizmet etti. Bugün eski saray, Floransa Belediye binası olarak hizmet vermektedir.

Palazzo Vecchio, Floransa’nın eşsiz kültürünü deneyimlemek için harika bir yol ve Dan Brown ‘Inferno’ turunun bir parçasıdır.

5.Loggia dei Lanzi

Loggia dei Lanzi, daha çok Piazza della Signoria’nın köşesinde olduğu gibi Loggia della Signoria olarak ta bilinir. Loggia, bir tarafa açık bir tür kapalı koridor gibi bir binanın yan tarafına serbest bir çatı veya tonozlu yapıdır. Loggia dei Lanzi, bir sütun oluşturan üç yüksek büyük kemere sahiptir; Bu loca birçok mimari yapının prototipiydi. Michelangelo bu yapıyı o kadar çok sevmiş ki, deseni bütün karenin etrafında tekrarlamış.

Loggia halkın buluşma yeri olarak tasarlanmış, ancak bugün açık hava müzesi olarak kullanılmaktadır.

Nasıl Gidilir?

Floransa’ya Roma aktarmalı uçabilirsiniz. Roma aktarmalı 4 saat 20 dakika sürüyor. Alatalia ve THY ile uçuşunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Nerede Kalmalı?

Hotel Cantoria, Floransa’nın tam merkezinde yer alıyor. Muhteşem bir şehir manzarasına sahip. Fiyatlar, otel merkezde olduğu için biraz pahalı.

Sevgiyle ve keşifle kalın…

Not: Tüm fotoğrafların ve yazının telif ve kullanım hakkı bana aittir.