Sakız Adası Sizi Çağırıyor

Muhteşem turkuaz plajları ,dar sokaklı gizemli köyleri ve uygun fiyatlarıyla Sakız Adası sizi çağırıyor.

Sakız Adası Sizi Çağırıyor

Sakız Adası yani orjinal adıyla Chios , ne zamandır keşfetmek istediğim bir rotaydı. Beni cezbeden tarafı (İzmir’de yaşadığım için) ,feribotla Çeşme’ye sadece 50 dakikalık bir mesafede olması… Biz de bu yaz sakız ağaçlarıyla göz dolduran ,muhteşem plajlara sahip ve ucuz olan bu güzel adayı keşfetmeye karar verdik. Sakız adası yeşil pasaporta vize istemiyor. Ancak bordo pasaportunuz varsa bir hafta önce başvurup kapı vizesi alabiliyorsunuz. Biz de hiç vakit kaybetmeden http://www.booking.com adresinden otelimiz ayırttık ve ertürk line firmasından biletlerimizi aldık. Eğer hızlı gitmek istiyorum diyorsanız katamaran da mevcut ve 20 dakika içinde adaya ulaşabilirsiniz. Biz feribotla gitmeyi tercih ettik. Bilet fiyatları gidiş-dönüş : 25 euro ve eğer katamaranla hızlı gitmek istiyorum diyorsanız ,5 euro fark ödeyerek 30 euroya biletlerinizi alabilirsiniz. Katamaranın kalkış saati 09.00 ,Feribotun kalkış saati ise 09.30.Nihayet Chios Port’tayız. Biz otelimiz merkezde yani marina bölgesinde olduğu için araba kiralamadık. Taxi ile ulaşım uygun ve kolay. Fakat yoğunluktan taxi bulamadığımız için yürümeye karar verdik. Otelimiz limana sadece 2 km uzaklıkta (Güneşte yürümek pek kolay olmadı ama neyse…). Otelimizin adı Faidra otel. Otelin hemen yanında italyan restoranı yer alıyor. Yemekler muhteşem, lezzetli ve ucuz (daha sonra ayrıntılı olarak anlatacağım). Eşyalarımızı bırakıp marinada güzel bir kafeye gidiyoruz. Birşeyler içip serinliyor ve manzaranın keyfini çıkarıyoruz… Soft içecekler(fanta meyve suyu,soda vb. 2.5-3 euro civarında. Diğer Avrupa ülkelerine göre gayet uygun.

 

 

Sakız Adası (Chios) ,Ege’nin kuzeydoğusunda yer alan adalardan biridir. Midilli ve Samos adalarının ortasında yer alır. Eğer Sakız Adası’ndan sonra tatilinize Samos Adası’nda devam etmek isterseniz feribotla 2 saat yolculuk yapmanız yeterli. Samos Adası’nı merak ediyorsanız http://www.kesifcagrisi.com/samos-adasi-ucuz-tatil/ linkine tıklayarak yazıma ulaşabilirsiniz. Sakız Adası (Chios) ,Pire limanına 165 mil uzaklıktadır. Sakız Adası’nda yaklaşık olarak 27 plaja ve 64 tane köye sahiptir. Görülmesi gereken en önemli köyleri Mesta ve Pirgi’dir. Büyük bir yüzölçümüne sahip adanın her yerini gezebilmek için en az 1 haftaya ihtiyacınız var. Bizim sadece 3 günümüz olduğu için Kambos ,Mesta ve Pirgi’yi gezmeyi planladık. Biraz da plajları keşfedelim dedik. Çünkü Sakız Adası’nın muhteşem güzellikte plajları var.

  Bu kısa bilgilerden sonra Sakız Adası’nı keşfetmeye hazırız. Hadi başlayalım…..

1.Kambos

  Biz araba kiralamadığımız için bir taksi ile anlaştık ve bizi Sakız Adası’nın görülmesi gereken köy ve plajlarına götürmesini istedik.Bir şehri tanımanın en iyi yolu yerli bir rehberle keşfe çıkmaktır. Biz de öyle yaptık ve Marco ile bu güzel adayı keşfe başladık.Rehberimizin önerisi üzerine ilk durağımız Kambos…

  Kambos ,Sakız şehir merkezine 6 km uzaklıkta bulunan,dar sokakları ve taş duvarlarıyla ünlü zengin Chios’luların yaşadığı bir bölgedir.Duvarlar rüzgardan korunmak için yapılmış. Evler ise Ceneviz ve Osmanlı tarzında inşa edilmiş. Bu bölge kültür bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır. Bu büyüleyici sokaklardan geçerken kendimizi başka bir dünyada gibi hissediyoruz. Bir mola verip bu geleneksel evlerden birinin içini görme fırsatını yakalıyoruz. Zeytin ve portakal ağaçlarıyla donatılmış taşevlerin bahçesi de görmeye değer… Ziyaret ettiğimiz ev ,aslında el yapımı reçeller satan bir dükkana çevrilmiş. Biz de bu güzel reçellerden bir tane alıyor ve yolumuza devam ediyoruz. Rehberimizin verdiği bir bilgiyle dehşete düşüyoruz. Seyahat ettiğimiz dar sokakların iki yönlü trafiğe açık olduğunu öğreniyoruz. Bir arabanın zor hareket ettiği bu sokaklar nasıl olur da iki yönlü olurdu. Neyse ki kısa bir süre sonra Kambos maceramız sağsalim sona eriyor…

2.Mesta Köyü

 

Mesta Köyü ,tarihi dar sokakları,sakinliği ve kiliseleri ile büyüleyici bir köy.Bu güzel köy Sakız Adası merkezine 35 km mesafede bulunan ortaçağ köyüdür. Taş sokaklarıyla Alaçatı’yı andıran sokaklarda dolaşırken kendinizi tarihin izlerinde dolaşıyor gibi hissedebilirsiniz. Labirenti andıran dar yolları ile dikkat çeken bu köyde konaklamak isterseniz ,butik oteller mevcut (Eğer sessiz,sakin bir tatil planlıyorsanız tercih edebilirsiniz). Mesta Köyü’nde ‘Taxiarchis Church’ adında bir de kilise bulunmakta. Ziyaret edilmesi gereken önemli yapılardan biridir. Mesta Köyü korsan saldırılarından korunmak için inşa edilmiş ve iki kapısı bulunmaktadır.

  Begonvillerle süslü taş sokaklarda tarihin izlerine tanıklık ediyor ve bu güzel köyü gezdikten sonra yolumuza devam ediyoruz. Hava çok sıcak olduğundan kendimizi güzel bir plaja atmak istiyoruz.

3.Vrulidia Plajı

Rehberimiz Marco bizi muhteşem bir plaja götüreceğini söylüyor. Yerel rehberimize güveniyoruz ve düşüyoruz yollara… Virajlı yolları rehberimizle sohbet ederek aştıktan sonra cennet gibi muhteşem görünen bir plaja ulaşıyoruz. Vrulidia plajı, Sakız (Chios) Adası’nın en güney kısmında bulunan bakir bir koy. Turkuaz ve mavinin her tonunu barındıran plaj,serin sularıyla bizi resmen büyülüyor.

  Vrulidia plajına ulaşabilmek için merdivenlerden aşağıya bayağı bir yürümeniz gerekiyor. Ama ulaştığınız zaman karşılaştığınız manzara bütün bu zahmete değer. Vrulidia plajı çakıllı bir plaj ve çok temiz. Turistler tarafından az bilindiği için bakir kalmış bu koya gelip yüzmenizi şiddetle tavsiye ediyorum.

4.Karfaz Plajı

Karfaz plajı ,Sakız Adası merkeze 10 km uzaklıkta bulunan ,adanın en popüler plajlarından biridir. Mavi bayrak almış olan bu güzel plaj oldukç kalabalık bir plaj. Şezlonglar aynı Samos Adası’nda olduğu gibi ücretsiz. İçeceğinizi 3-3.5 euroya alıp tüm günü plajda geçirebilirsiniz. Bu plajın tek kötü tarafı denizin içi yosun dolu ve bu yüzden çok ta keyif alamıyorsunuz. Plaja ulaşabilmek için taksi kullandık. Taksi ile ulaşım yaklaşık olarak 10 euro.

5.Pirgi Köyü

Pirgi Köyü ,Sakız Adası merkeze 25 km uzaklıkta bulunmaktadır. Adanın güneyinde bulunan bu köy bir Ortaçağ köyüdür. Sakız Adası’nın en çok ziyaret edilen köylerinden biridir. Bu köy de Mesta Köyü gibi korsan saldırılarından korunmak için inşa edilmiştir. Mesta köyü gibi dar sokakları ve taş evleriyle dikkat çeken bu köyün özelliği, mozaik gibi görünen beyaz-siyah desenli duvarları. Rehberimiz Marco bize bu desenlerin yapımını anlattı. Oldukça dikkat çekici olan duvarlar ,önce siyaha boyanıyor sonra da kazı işlemi ile geometrik desenler veriliyor. Bayağı meşakatli olan bu işlem sonunda ortaya sanat eseri gibi duvarlar ortaya çıkıyor. Sokaklarda dolaşırken hediyelik eşya ,sabun ve likör satan dükkanlar dikkat çekiyor. Dükkan sahibi bizimle sohbet etmeye başlıyor ve ondan ,Kristof Colomb’un ailesinin Pirgi köyünde yaşadığını öğreniyoruz. Burada balkonların altında bile aynı duvarlardaki gibi desenler olduğunu farkediyoruz. Rehberimiz bize,balkonların altına bu desenleri, güzel şans ve pozitif enerji getirmesi için yaptıklarını anlatıyor.

6.Mavra Volia Plajı

Mavra Volia plajı ,volkanik siyah taşlarla kaplı eşsiz bir plaj. Vrulidia plajında olduğu gibi turkuaz mavi ve tertemiz sulara sahip. Mavra Volia plajının hemen yanında iki tane dah plaj bulunuyor. Az bilindiği için sessiz ve sakin olan plajın suları oldukça soğuk ve temiz. Emborio Limanı’nın yanında bulunuyor. Biz bu plajda yüzmeye doyamadık. Huzur verici muhteşem bir plaj. Dinginleşmek istiyorsanız mutlaka gelmelisiniz.

7.Sakız Ağaçları

Sakız Adası’nda görmeniz gereken en önemli yer ,olmazsa olmaz Sakız Ağaçları’dır. Rehberimiz Marco’nun dediğine göre,Sakız Adası birçok defa isim değiştirmiş. İlk başlarda adanın ismi  ‘Çam Adası’ imiş. Bu da adada çok fazla çam ağacı bulunmasından kaynaklanıyormuş. Daha sonra şarap üretiminden dolayı ada ‘Şarap Adası’ adını almış. Bu da zamanla değişmiş ve son olarak Sakız üretiminden dolayı ada ,’Chios’  ismini almış. Bu ismin bir anlamı yok. Gelelim sakızın nasıl elde edildiğine… Sakız ağaçlarına biçak ile kesikler atılıyor ve ağaçların altına serpilen kireç ile de sakızın ham maddesinin mikrop kapması engelleniyor. Yaz bitip de Sonbahar yaklaşınca sakız maddesi kristalleşmeye başlıyor. Ve sonra da fabrikalara üretilmek üzere gönderiliyor. Damla sakızı Avrupalı gezginler sayesinde dünyaca ün kazanmıştır. Mis gibi kokusuyla dondurmada ,kahvede,muhallebilerde,likörlerde  ve reçellerde kullanılmaktadır.

8.Aya Fotia Plajı

Aya Fotia plajı adını bölgede bulunan Aya Fotini kilisesinden almaktadır. Aya Fotia plajı ,Sakız Adası merkeze yaklaşık olarak 11km uzaklıkta yer almaktadır. Adanın güneydoğusunda yer alan plaj çakıllı ve diğer plajlar gibi oldukça soğuk ,temiz ve berrak… Şezlonglar diğer plajlarda olduğu gibi ücretsiz. Tabii içecek birşeyler içmeniz şartı ile. Biz de son günümüzde bu muhteşem plajın tadını çıkarıyor ve yola devam ediyoruz.

9.Yel Değirmenleri

Tarihi yel değirmenleri adanın kuzeyinde  bulunuyor ve bu değirmenler şehrin simgesi. Fotoğraf çekmek ve manzaranın tadını çıkarırken deniz ürünleri yemek istiyorsanız burayı mutlaka ziyaret etmelisiniz. Limandan sola  doğru girip hastane yolunu takip ederek yel değirmenlerine ulaşabilirsiniz. Bizim gibi yürüyerek gitmek isterseniz eğer,yaklaşık olarak yarım saat yürümeniz gerekiyor. Ve turkuaz deniziyle yel değirmenleri sizi karşılıyor. Şehrin biraz dışında kalıyor ve göçmenlerin yaşadığı bölgede yer alıyor.

İyi tatiller

Nasıl Gidilir?

Sakız Adası’na ,Çeşme’den kalkan feribotlarla 50 dakikada ulaşabilirsiniz. Eğer katamaran tercih ederseniz 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Bilet fiyatları feribotla gidiş-dönüş 25 euro ,Katamaranla gidiş-dönüş ise 30 euro.

Nerede Kalmalı?

Merkezde kalmayı planlıyorsanız eğer Faidra otel merkezi konumu ,uygun fiyatları ve temizliğiyle 1 numara.http://www.booking.com .

adresinden rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Ne Zaman Gitmeli?

Sakız Adası’na ilkbahar ve yaz sezonunda gidebilirsiniz. Yaz sezonu yüzmeyi düşünenler için uygun bir seçenek olur.

Ne Yemeli?

Deniz ürünleri seviyorsanız ,marina merkezde birçok restoran seçeneği bulunuyor. Eğer deniz ürünleri yemek istemiyorsanız pizza veya hamburger de seçenekler arasında. Biz Faidra otelin hemen yanında bulunan Pastards’ta yedik. Gerçek  bir italyan restoranı olan Pastards, pizza çeşitleri ve makarnalarıyla hem çok lezzetli hem de fiyat olarak çok uygun.

not:Yayınlanan tüm fotoğrafların kullanım ve telif hakkı bana aittir.