Romantik Bled

 

 Romantik Bled

  Bana göre dünyanın en güzel kasabalarından birisi Bled. Bu romantik kasaba size sakin , dingin ve muhteşem bir doğa tatili vadediyor. Bled kasabasına  muhteşem görüntüsüyle Bled Gölü eşlik ediyor. Başkent Ljubljana’ya yaklaşık olarak 50km uzaklıkta bulunuyor. İster aile olarak gidin,isterseniz romantik bir çift Bled’de yapılacak birçok aktivite sizi bekliyor. Narnia Günlükleri’nin bir kısmı bu Güzel ülkede yani Slovenya’da çekilmiş.

  Biz tatlı ikizlerimizle birlikte Bled kasabasını keşfetmeye karar verdik.THY’nın İstanbul’dan Ljubljana’ya her gün uçak seferleri bulunuyor. İstanbul’dan 2 saat süren keyifli bir yolculuktan sonra başkent Ljubljana’ya varıyoruz. Bled kasabasına ulaşım çok kolay. Havaalanının hemen dışında bulunan shuttle servisleri ile ulaşabilirsiniz. Shuttle servisi bizi kiraladığımız evin önüne kadar bırakıyor. Yolculuk ederken en çok dikkatimi çeken muhteşem ve yemyeşil bir doğa oluyor. Karadeniz’i andıran harika yeşil bir doğaya sahip. Biz ,otel yerine apartments denilen dairelerden birini 3 gün için kiraladık.Kalacağımız yer Bled Gölü’ne yaklaşık olarak 5 dakika yürüyüş mesafesinde yer oluyor. Oldukça koonforlu olan dublex dairemizde mutfak ta yer alıyor (Dışarıda yemekten bıkınca kendimize güzel bir Türk kahvaltısı hazırladık).

  Yardımsever ev sahibimiz Tom’a bavullarımızı bırakıp Bled’i keşfetmeye başlıyoruz. Bled muhteşem doğası ve aktiviteleriyle görmeye değer bir şehir. Gölün içerisinde bir adacık ve adacığın üzerinde tarihi bir kilise bulunmakta.

  Keşif için sabırsızlanıyorsanız hadi buyrun başlayalım…

1.Bled Gölü’nde Kano

 

  Bled Gölü kıyısında bulunan kanoları kiralayıp gölde keyifli bir gezinti yapabilirsiniz. Gölde bulunan kanoları kiralayıp, gölde keyifli bir gezinti yapabilirsiniz. Göldeki adacıkta bulunan kiliseyi ziyaret edebilir, kilise girişinde bulunan basamakları tırmanarak maceranızı tamamlayabilirsiniz. Yeni evlenecek çiftlerin göldeki kiliseye gelmeleri bir gelenek halini almış . Damadın kilisenin girişinde bulunan 99 basamağı gelini taşıyarak çıkması gerekiyor. Göl, içinde yüzülebilecek kadar temiz ve berrak… Gölün içinde göl sularından oluşan bir de havuz bulunuyor .İsterseniz mayonuzu alıp bu güzel gölde yüzebilir, isterseniz de gölün kıyısında bulunan muhteşem Bled Gölü manzaralı kafelerde keyifli saatler geçirebilirsiniz.

2.Bled Kalesi

Görkemli Bled Kalesi ,Slovenya’da bulunan en eski kaledir. Bled Kalesi , romantik Bled Gölü’nden 427m. yükseklikte bulunuyor. Merdivenlerle ulaşabileceğiniz bu görkemli kaleye çıkabilir ve Bled Gölü’nün muhteşem manzarasına tanıklık edebilirsiniz. Bled Kalesi’ne çıkınca geleneksel tatlıları olan Kremsnita yemeden sakın buradan ayrılmayın. Kremsnita, iki milföy arasında bulunan muhteşem vanilyalı kreması ve üzerinde bulunan pudra şekeri ile tam bir lezzet şöleni…

  Biz yakışıklı ikizlerimizle beraber zorlu bir tırmanıştan sonra(kondüsyonunuz yoksa araba yolunu tercih edin lütfen…) Bled Kalesine ulaşıyoruz. Muhteşem manzara bütün yorgunluğumuza değiyor. Bled ayaklarımızın altında… restoran ve kafenin de bulunduğu kalede Kremsnita denilen geleneksel Slovenya tatlısını manzara eşliğinde yiyoruz. Kalenin içinde hediyelik eşya dükkanı da bulabilirsiniz. Ayrıca Bled Kalesi’nde bir de kale matbaası mevcut. Ahşap baskı makinesinde isimlerinizin yazılı olduğu mühürlü sertifakalara 8 euroya sahip olabilirsiniz. Kağıt renklerini ve yazı şekillerini seçebildiğiniz sertifikalar harika bir hediyelik seçeneği…

 

3.Adanın Üzerindeki Kilise(St Martin Kilisesi)

 

St Martin kilisesi, Bled Gölü’nün ortasında bulunan Bled adasında yer alıyor. Bu güzel kilise Bled Gölü’nün simgesi. 15.yüzyılda neo-gothic tarzda inşa edilen bu kiliseye ulaşabilmek için ya kano kiralamanız ya da pletna (geleneksel slovenya kayıkları) ile gitmeniz gerekiyor. Pletna’nın özelliği motorsuz bir kayık olması. Böylece gölün doğasına zarar vermeden gölde keyifli bir gezinti yapabiliyorsunuz. St Martin kilisesinin 99 tane basamağı bulunuyor. Yeni evli çiftlerin uğrak yeri olan kilisede geleneklere göre damadın gelini taşıyarak 99 basamağı tamamlaması gerekiyor. Bunun yeni evli çiftlere şans getirdiğine inanılıyor.

4.Bisiklet turu ve Yürüyüş

Bled Gölü’nün etrafında yaklaşık olarak 5km lik bir yürüyüş alanı bulunmakta. Biz oğlum Doğukan’la her sabah 7’de uyanıp bu güzel gölün etrafında yürüyüş yaptık. Bol bol oksijen depoladık (Bu arada eşim ve Mert uyumaya devam ettiler). Bled’de yaşayan insanlar spora çok düşkün. Herkes bu parkurda yürüyüş, koşu yapıyor, kimi insanlar ise bisikletle tur atmayı tercih ediyorlardı. Gölün yakınlarında  bisiklet kiralamak mümkün. Yürüyüşünüzü bitirdikten sonra göldeki nefis manzara eşliğinde bir kafede dinlenebilir veya gölün kıyısında bulunan banklarda oturup fotoğraf çekebilirsiniz.

Nasıl Gidilir?

Slovenya’ya İstanbul Atatürk havalimanından 2 saatlik  uçuşla ulaşabilirsiniz. İstanbul-Ljubljana uçuşları hergün mevcut. Gidiş-dönüş bilet fiyatları yaklaşık 600tl (150 euro) civarında. Biletleri ne kadar erken alırsanız o kadar uygun oluyor. Romantik Bled kasabasına ulaşmak için ise havaalanından kalkan shuttle servislerini kullanabilirsiniz. Kişi başı yaklaşık 9 euro.

Nerede Kalmalı?

Romantik Bled’de birçok otel seçeneği mevcut.Fakat biz apartments denilen dairelerden birini kiraladık. 4 Kişi kalınca kişi başi yaklaşık olarak 27 euroya denk geldi. Kaldığımız yerin adı Effie Perine Apartments. Sahibi çok kibar ve yardımsever. Dairemiz çok temiz,konforlu ve lükstü.Bir mutfağı bulunan dublex dairemizde rahatça yemek te yiyebildik.

Ne Zaman Gitmeli?

Slovenya’ya ilkbahar,yaz ve sonbahar döneminde gidebilirsiniz. Kışın çok soğuk oluyor ve Bled Gölü buzul gölü olduğu için buz tutuyor. Avrupa’nın en ormanlık ülkelerinden biri olduğu için her an yağmurla karşılaşabilirsiniz. Biz Slovenya’ya Eylül ayında gittik. Hava ılıktı fakat değişkendi. Bir bakıyorsunuz güneş açıyor ,birkaç saat sonra da yağmur yağabiliyor.

Nasıl Giyinmeli?

Bizim gibi Eylül ayında giderseniz baharlık kıyafetler seçebilirsiniz. Hava ılıman ancak bazen yağmur yağabiliyor. O yüzden yağmurluk ya da şemsiye bulundurmanızda fayda var.

 

Not: Yayınlanan fotoğrafların telif ve kullanım hakkı bana aittir.