Rengarenk Ada Cunda

Rengarenk taş evleri,muhteşem koyları ve dar sokaklarıyla Cunda Adası,keşifseverleri bekliyor.

Rengarenk Ada Cunda

Balikesir’in Ayvalık ilçesine bağlı Rengarenk Ada Cunda, Alibey Adası olarak ta bilinir. Balıkesir’e bağlı 23 adacıktan biri olan Cunda Adası tam bir cennet. Cunda Adası’nın nüfusunun çoğu, 1924 yılında Midilli ve Girit Adası’ndan göç eden Türklerden oluşuyor. Burası öyle renkli öyle sakin bir ada ki insan gezmeye doyamıyor. Rengarenk taş evleri ve tarzi bana biraz da Alaçatı’yı anımsattı. Cunda Adası’nda koylar hariç her yere yürüyerek ulaşabilirsiniz. Eskiden geliş gidişlerin feribotla sağlandığı adaya artık bir köprü ile çok rahat bir şekilde ulaşabiliyorsunuz. Rengarenk Ada Cunda’ya, İzmir’den yaklaşık olarak 2-2,5 saat süren bir yolculuğun ardından ulaşabilirsiniz. Masmavi koyları da görülmeye değer bir güzellikte. Butik ve bungalow otelleriyle şirin bir ada olan Cunda’yı keşif zamanı.

Cunda ve Ayvalık Gezi Rehberi

1.Cennet Tepesi

Ayvalık’tan Rengarenk Ada Cunda’ya doğru giderken bir tabela dikkatimizi çekiyor. Cennet Tepesi… Burası Cunda Adası’nı ve Ayvalık’ı kuşbakışı seyredebileceğiniz muhteşem bir tepe. Cennet Tepesi, turkuaz renkli suları ve harika şehir manzarasını doya doya izleyebileceğiniz bir doğa harikası. Burada konulan bank ve masalarda lüçük bir mola verebilir ya da isterseniz muhteşem manzaranın eşliğinde piknik yapabilirsiniz. Bu tepe ayrıca Rengarenk Ada Cunda’ya çok yakın bir mesafede bulunuyor. Bol rüzgarlı Cennet Tepesi’nde verdiğimiz kısa bir molanın ardından fotoğraflarımızı çekiyor ve yola devam ediyoruz. 

2.Şeytan Sofrası ve Ayak İzi

 

Ayvalık’a gittiğiniz zaman mutlaka gitmeniz gereken yerlerin başında eşsiz manzarasıyla Şeytan Sofrası yer alıyor. Burası öyle güzel bir manzaraya sahip ki, bizleri büyülüyor… Burada eşsiz manzaranın tadını çıkarırken bir kafede oturup içeceğinizi yudumlayabilirsiniz. Biz Şeytan Sofrası’na gün batımına yakın geldik. Duyduk ki gün batımı Şeytan Sofrası’ndan muhteşem görünüyor. Kaçırır mıyız hiç hemen soluğu Şeytan Sofrası’nda alıyoruz.

Şeytan Sofrası ve Ayak İzi’nin Efsanesi:

Sizlere Şeytan Sofrası ve Ayak İzi’nin efsanesini anlatmak istiyorum. Bir rivayete göre Ayvalık civarında rumların yaşamış olduğu ve Osmanlı İmparatorluğu’nun hüküm sürdüğü dönemde bu tepede Panalope adında (şeytan lakaplı) kendini halktan soyutlamış, mistik bir yaşam süren bir şahıs yaşamaktaymış. Ayvalık ve civarında kıtlık baş göstermeye başlayınca din adamları ve papazlar tarafından kıtlığın sebebi olarak, Panalope gösterilmiş ve halkı galeyana getirerek onu linç etmesini istemişler. Bunun haberini bir keçi çobanından alan Panalope, çözümü burada kuş sütü dahi eksik olmayan bir sofra hazırlamakta bulmuş. Kendisini linç etmek için buraya gelen halk sofranın cazibesine kapılıp Panalope‘yi unutmuşlar, o da buradan kaçarak kurtulmuş. O tarihten beri buranın adı Şeytan Sofrası olarak anılmaya başlamış.

Ayak İzi’nin Efsanesi:

Edremit Körfezi’ne tam hakim dağların adı Kaz Dağları (İda Dağları) dır. Yani Yunan Mitoloji’sinin yaşandığı dağlardır. Gerek tek Tanrılı gerekse Pagan dinlerin tek bir ortak özelliği vardır. O da şeytanın cennetten kovulduğudur. Yunan mitolojisinde ise Tanrılar kralı Zeus tarafından bu görev Ay Işığı tanrıçası Selene’ye verilir. Selene tarafından cennetten kovulan şeytanın bir adımını buraya, diğer bir adımını ise Midilli Adası’na atıp kaçtığı rivayet edilir.

Efsaneleri okuduktan sonra doğanın eşsiz manzarasını kuşbakışı seyredip fotoğraflıyor ve sonra gün batımını beklemeye başlıyoruz. Ve eşsiz günbatımı manzarası tam karşımızda… Doğanın bu güzelliğini kareledikten sonra yavaş yavaş Şeytan Sofrası’ndan ayrılıyoruz. Keşif bizi bekler. Yine yollara düşüyoruz.

3.Ortunç Koyu

Ortunç Koyu, bana göre Rengarenk Ada Cunda’ya geldiğiniz zaman mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Tertemiz suları, muhteşem güzellikteki doğası, turkuaz rengi ve sakinliği ile huzur veren bu koyu mutlaka ziyaret etmelisiniz. Ortunç Koyu Cunda Adası’nın batısında yer alıyor. Ortunç Koyu tertemiz sularıyla mavi bayrak ödülüne sahiptir. Ayrıca burada konaklamak isterseniz otel seçenekleri de mevcut. Bu güzel koyun çevresinde birçok dalış noktası ve dalış okulu bulunmaktadır. Eğer dalış merakınız varsa, burası sizin için biçilmiş kaftan… Cunda Adası’nda en beğendiğim rota tartışmasız Ortunç Koyu oluyor. Bu güzel koyu hafızalarımıza ve fotoğraf makinelerimize kaydettikten sonra keşfimize devam ediyoruz.

4.Tarihi Rum Evleri

Cunda Adası’nı keşfederken, adanın her yerinde rengarenk tarihi Rum evlerini görebilirsiniz. Adanın dar sokaklarında kaybolup bu muhteşem evlerin önünde fotoğraf çektirmeden adayı keşfetmiş sayılmazsınız. Biz de bu güzel sokakları keşfederken kendimizi tarihin içinde yolculuk yapıyormuş gibi hissediyoruz. Ve rengarenk evleri fotoğrafladıktan sonra bir sonraki rotamıza doğru yol alıyoruz.

5.Agiya Triyada Kilisesi

Agiya Triyada Kilisesi, Rengarenk Ada Cunda’nın ilk kilisesi olm özelliğine sahiptir. Tarihi eser niteliğindeki kilise 1858 yılında inşa edilmiştir. 1922 yılına kadar ibadete açık olan Agiya Triyada Kilisesi’nin yalnızca 3 duvarı sağlam kalabilmiş. Sarımsak taşı ve Nesos antik kentinden gelen taşlar kullanılan kilise günümüzde fotoğraf çekimleri için gözde bir mekan. Cunda Adası’nın muhteşem manzarasını buradan keyifle izleyebilirsiniz.

6.Cunda Adası Aşıklar Tepesi

Rengarenk Ada Cunda’nın muhteşem manzarasına sahip Cunda Adası Aşıklar Tepesi, Agiya Triyada Kilisesi’ne çok yakın bir mesafede bulunuyor. Cunda Adası’nda dar sokakları takip ederek yukarı doğru tırmandığınızda Aşıklar Tepesi‘ne ulaşabilirsiniz. Ayrıca adanın ilk yel değirmeni de Aşıklar Tepesi’nde bulunmaktadır. Rahmi Koç tarafından restore edilerek kafe ve kütüphane haline dönüştürülen değirmen Cunda Adası’na geldiğinizde göremeniz gereken yerlerin başında yer alıyor. Kütüphaneye Sevim ve Nejdet Kent kitaplığı adı verilmiş. Adanın muhteşem manzarasını ve denizin güzelliğini seyretmeye doyamıyoruz. Yine muhteşem kareleri fotoğraf makinemize kaydedip Cunda Adası’nı keşfe devam ediyoruz.

7.Patricia Koyu

Patricia Koyu, el değmemiş muhteşem bir doğaya sahip. Sığ suları ile taşlık bir kumsala sahip olan Patricia Koyu, sessizlik ve sakinlik arayanlar için biçilmiş bir kaftan. Ama sizi uyarmalıyım ki buraya ulaşmak biraz meşakatli.Yollar bayağı bozuk olduğundan koya ulaşma süreniz de biraz artıyor. Patricia Koyu’na ulaşmak için merkeze girmeden hemen önce yol üzerinde bulunan beyaz yel değirmeninden sağa doğru dönerek yolu takip etmeniz yeterli. Zaten tabelalar sizi yönlendiriyor. Bu sakin koyda fotoğraflarımızı çekildikten sonra dönüş yoluna geçiyoruz. Söylemeliyim ki biz Ortunç Koyu’nu daha çok sevdik. Ama Patricia Koyu da bir alternatif tabi. Cunda adasına gitmişken görebileceğiniz rotalardan bir tanesi…

8.Cunda Adası Limanı

Rengarenk Ada Cunda’nın limanı birçok kafe ve restoranın bulunduğu, masmavi deniziyle sizlere muhteşem bir manzara sunan genelde yerli teknelerin ve kayıkların bulunduğu bölgedir. Burada öğlen ve akşam yemeğinizi denize nazır yiyebilir, eşsiz manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz. Adada cumartesi günleri semt pazarı kurulmaktadır. Bizim şansımızdan hava çok güzel. Mis gibi temiz bir havanın ve güneşin eşliğinde burada yürüyüşümüzü yapıp manzaranın tadını çıkarıyoruz. Burada bir çok kafe ve restoranın bulunduğundan bahsetmiştim. Deniz ürünleri ağırlıklı restoranlarda yemek yiyebilirsiniz. Adaya özgü balık çeşidi olan Papalina balığını denemeden adadan ayrılmayın. Papalina balığı hamsi balığına benziyor, fakat tadı tamamen farklı. Eğer isterseniz Ayvalık’a özgü tostun tadına da bakabilirsiniz.

9. Rahmi Koç Müzesi ve Taksiyarhis Kilisesi

Rengarenk Ada Cunda’nın en eski yapılarından biri olan Taksiyarhis Kilisesi, adanın en büyük kilisesidir. Tarihi, 1873 yılına kadar uzanır. 1927-1928 yılları arasında camiye dönüştürülmüştür. Kilisenin içinde Hz Yunus’un bir balığın içerisinde yaşadıktan sonra çıkışını tasvir eden ikon bulunmaktadır. 2003 yılında fırtından dolayı tahrip olan kilise, 2011 yılında Rahmi Koç Müzecilik tarafından restore edilmiş ve  yılında ziyarete açılmıştır. Ziyaret etmeden adadan ayrılmayın.

Nasıl Gidilir?

Cunda Adası’na ulaşabilmenin iki yolu var. Biri araba yolu ile diğeri ise Ayvalık,Balıkesir otobüsleri ile adaya ulaşabilirsiniz.

Ne Zaman Gidilir?

Cunda Adası’nı her mevsim ziyaret edebilirsiniz. Yüzmek isterseniz yazın gitmeniz daha iyi bir seçenek olacaktır. Sakin bir tatil geçirmek isterseniz,  İlkbahar ve Sonbahar aylarında adayı ziyaret edebilirsiniz.

 

Nerede Kalmalı?

Cunda Adası’nda birçok otel seçeneği bulunmakta. Biz butik otel olan ve limana çok kısa bir yürüyüş mesafesinde bulunan Cunda Svila Butik Otel’i tercih ettik. Otel oldukça şık bir tasarıma sahip ve oldukça da temiz. Kahvaltısına ise bayıldık.Personel ise çok ilgili. Cunda Adası’na geldiğiniz zaman size tavsiye edebileceğimiz güzel bir otel.

Keşifle kalın. Keyifli tatiller…

 

not:Tüm fotoğrafların kullanım ve telif hakkı bana aittir.