Ren Nehri Güzeli Köln

Rengarenk evleriyle dikkat çeken eski şehri, ihtişamlı Köln Katedrali ve kozmopolit yaşamıyla Ren Nehri Güzeli Köln sizi çağırıyor...

Ren Nehri Güzeli Köln

Köln eski adıyla Kolonya, Avrupa’nın en büyük nehirlerinden olan Ren Nehri’nin ikiye ayırdığı kozmopolit ve modern bir şehir. Almanya’nın en büyük 4. şehri olan Ren Nehri Güzeli Köln, rengarenk eski şehri ve ihtişamlı Köln Katedrali ile görülmeye değer bir şehir. Bizim en çok hoşumuza giden yanı ise, gezilecek önemli yerleri ve müzelerinin birbirine yakın mesafede olması. Öyle ki her yere yürüyerek ulaşabiliyorsunuz.

Biz, bu güzel ve şirin şehre Bielefeld’ten tren ile ulaştık. Tren ağı Almanya’da çok gelişmiş ve farklı şehirleri keşfetmek için muhteşem bir seçenek. Hem şehirler arası, hem de ülkeler arası şehirlere trenlerle çok rahat ve ucuz bir şekilde ulaşabilirsiniz. Fakat bizim gibi farklı şehirleri keşfetmeyi seviyorsanız ve planladıysanız mutlaka önceden rezervasyon yaptırın derim. Biz nasıl olsa bilet buluruz diye düşünerek önceden rezervasyon yapmadık. Buldu tabi ki, fakat direk trenlerin bilet fiyatları çook pahalıydı. Biz de aktarmalı olan diğer treni tercih ettik. Bilet fiyatları gerçekten çok ucuzdu. Ama aktarmalıydı ve  aktarma saatleri arasında az zaman vardı. Dolayısıyla treni kaçırma riskiniz var. İşin güzel tarafı, eğer treni kaçırırsanız görevliye gidip size yeni bir plan çıkarmasını istiyorsunuz. Ve en yakın bir sonrki trene gidişiniz için size yardımcı oluyorlar. Burada aldığınız tren biletleri tüm gün geçerli ve kontroller yolculuğunuz sırasında herhangi bir zamanda gerçekleşiyor. Fiyatlar ve tren aktarmaları ile ilgili ayrıntıları yazımın en alt kısmındaki ‘Nasıl Gidilir?‘ kısmından ulaşabilirsiniz.

Ve nihayet Ren Nehri Güzeli Köln’e 2 aktarmalı tren yolculuğunun sonunda ulaşıyoruz. Tren istasyonları adeta alışveriş merkezi tadında tasarlanmış. Burada bulunan kafeler ve ünlü mamüllerde yemek yiyebilir ya da burada bulunan mağazalarda alışveriş yapabilirsiniz. Tren istasyonundan çıktıktan hemen sonra bizleri Köln’ün ihtişamlı tarihi yapısı Köln Katedrali karşılıyor. Ve bizim için keşf başlıyor. Hava yağmurlu, soğuk ve rüzgarlı. Ama bizi hiçbir şey durduramaz. Çünkü keşfetme turtkusu herşeyin önüne geçiyor ve bu şirin şehri gezmeye başlıyoruz. Hadi burun Ren Nehri Güzeli Köln sizleri bekliyor.

Ren Nehri Güzeli Köln Gezi Rehberi

1.Köln Katedrali

Köln Katedrali, Köln şehrinin en önemli ve en ünlü simge yapılarından biridir. Köln Katedrali, Gotic mimarinin en güzel örneklerinden biridir. Roma Katolik katedrali, Köln başpiskoposun koltuğudur. Bu ihtişamlı katedral, 1996 yılında dünya mirası listesine alınmıştır. Ve her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekmeye devam ediyor.Tren istasyonunun hemen çıkışında yer alan simge yapıyı ziyaret ederek Köln şehri keşfimize başlıyoruz. Katedralin içi çok etkileyici ve çok büyük. Halka açık ve giriş ücretsiz. Hava da yağmurlu olunca kendimizi katedralin içinde buluyoruz. En uzun ikiz kuleli katedral olan Köln Ktedrali, 157 metre yüksekliğindedir. Bu büyüleyici yapının inşasına 1248 yılında başlanmış, fakat yüzyıllarca yapımı tamamlanamamıştır. Köln Katedrali, ancak 1880’lerden sonra tamamlanabilmiştir. Pencerelerin üzerinde bulunan freskler gerçekten çok etkileyici. Gezimizin ardından keşfimize eski şehirle devam ediyoruz.

2.Eski Şehir (Old Town)

Eski Şehir, Ren Nehri Güzeli Köln’de görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.Kendine özgü renkli yapıları gerçekten de göz alıcı görünüyor. Köln Katedrali’ne kısa bir yürüme mesafesinde olan eski şehire, katedralden sola dönüp aşağıya doğru yürüdüğünüz zaman ulaşabilirsiniz. Hava yağmurlu ve rüzgarlı olduğundan her taraf sessiz ve sakindi. Bu da bize muhteşem fotoğraf kareleri elde edebilmemiz için güzel bir fırsat oldu. Birçok restoranın, kafelerin ve pubların olduğu eski şehirde bir şeyler atıştırırken manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Burada Köln’e özgü geleneksel bir tat olan Halver Hahn sandviçini Köln birası eşliğinde deneyebilirsiniz. Konum olarak Ren Nehri ile Köln Katedrali arasında yer alan eski şehir, Romanesk bir kilise olan Great St Martin’e çok yakın bir mesafede bulunuyor. Güzel fotoğraf karelerini makinemize kaydettikten sonra gezimize devam ediyoruz.

3.Ludwig Müzesi (Museum Ludwig)

 Ludwig Müzesi, 1976 yılında Peter ve Irene Ludwig tarafından kurulmuştur. Köln şehri ile Peter ve Irene Ludwig arasında bir bağış sözleşmesi karşılığında kurulan müzede, 350 modern sanat eseri ve bu eserlere ev sahipliği yapacak yer belirtilmiştir. Ludwig Müzesi, modern sanat eserlerinin yanı sıra, Avrupa’da bulunan en büyük Picasso koleksyonuna ev sahipliği yapıyor. Ludwig Müzesi’ne Perşembe günü giderseniz giriş ücretsiz ve saat akşam 10.00’a kadar açık.

4.Romano Germenic Museum (Roma Germen Muzesi)

Roma Germen Müzesi, Ren Nehri Güzeli Köln’ün kültürel mirasını koruyan ve tanıtan arkeoloji müzesidir. Devasa Roma eserlerine ev sahipliği yapan müze,1941 yılında Dionysos mozaiğinin kalıntılarının bulunduğu yerin üzerinde inşa edilmiştir. Müzenin koleksiyonu, Ren’deki Roma kültürüne bir bakış açısı sunuyor. Roma Germen Müzesi, bölgenin tarihi ve kültürü hakkında sizlere güzel bilgiler veriyor. Roma Germen Müzesi, Köln Katedrali’nin hemen yanında kısa bir yürüme mesafesinde yer alıyor. Müze, Salı-Pazar günleri arasında saat 10.00 ile 17.00 arası ziyarete açık.

5.Tarihi Belediye Binası (Historic Town Hall)

Köln’ün yerlileri ve dünyanın dört bir yanındaki sanat tarihçileri arasında, Köln Belediye Binası locasıyla ünlüdür. Bina, Vilhelm Vernukken tarafından inşa edilmiştir. Tarihi Belediye Binası, 1569-1573 yılları arasında inşa edilmiştir. Belediye binasının kulesi, şehirdeki liderliklerin bir sembolü olarak inşa edilmiştir. Burası eski şehre çok benzeyen tarzda yapılara sahip. Rengarenk binaları ile dikkat çeken bu yeri Köln ziyaretinizde mutlaka görmelisiniz. Günübirlik keyifli Köln gezimizin ardından artık Bielefeld’e dönüş vakti geliyor. Bielefeld yazıma linke tıklayarak ulaşabilirsiniz. http://www.kesifcagrisi.com/sessiz-sehir-bielefeld/

 

Nasıl Gidilir?

Almanya’da, eğer bir şehirden başka bir şehre ulaşmak istiyorsanız bunun en kolay ve en ucuz yolu tren. Trenlerin de iki seçeneği bulunmakta. Birincisi aktarmasız ve hızlı trenler, ikincisi ise aktarmalı trenler. Biz erken rezervasyon yapmadığımız için aktarmalı treni seçtik. Çünkü fiyatlar çok uygundu. İki yetişkin ve iki çocuk için toplamda 54 euro ücret ödedik. Almanya’da şehirler arası trenlerde 18 yaşa kadar çocuklar aile ile seyahat ediyorsa,çocuklar ücretsiz. Fakat aktarmalı seyahat edecekseniz mutlaka aradaki saatlere dikkat edin. Treni kaçırırsanız, hemen görevlilerin yanına giderek size yeni bir plan oluşturmasını isteyebilirsiniz.

Uçakla ise Pegasus havayolları ve Türk Hava Yollarının direk seferleri bulunuyor ve yaklaşık olarak 3 saat sürüyor.

Ne Zaman Gitmeli?

Ren Nehri Güzeli Köln’e gitmek için en iyi seçenek yaz mevsimi olacaktır. Kış mevsiminde, ilkbahar ve sonbaharda yağğmur ve soğuk riski bulunuyor.

Nerede Kalmalı?

Köln’de birçok otel seçeneği bulunuyor. Dorint Hotel am Heumarkt Köln, Köln’ün merkezinde konaklamak isteyenler için güzel bir seçenek. Heumarkt meydanına 200m mesafede bulunan otel, kapalı yüzme havuzuna da sahip.

Yapmadan Dönmeyin

1.İhtişamlı Köln Katedrali’ni gezmeden,

2.Eski Şehrin sokaklarnda dolaşmadan,

3.Ludwig Müzesini görmeden,

4.Roma Germen müzesinde tarihin izlerinde kaybolmadan

5.Tarihi belediye binasını görmeden

6.Geleneksel tatlıları olan Berliner’i tatmadan dönmeyin.

Keyifli Geziler…

 

 

 

not: Tüm fotoğrafların kullanım ve telif hakkı bana aittir.