Masallar Kenti Prag

Eski şehirde kaybolmak, kalabalığın içinde tarihi keşfetmek ve Ginger ile Fred ile dans etmek. Masallar Kenti Prag sizi bekliyor.

Masallar Kenti Prag

Masallar Kenti Prag, romantik mi romantik tarihini korumuş muhteşem bir şehir. Unesco’nun koruması altındaki tarihi ile tam bir açık hava müzesi…Çek Cumhuriyeti’nin başkenti ve en büyük şehri. Eski şehri (Old Town), Charles Köprüsü’nün muhteşem manzarası, görkemli St Vitüs Katedrali ve dans eden binaları Ginger ve Fred görülmesi gereken yerler arasında…

Resmi dili Çekçe olan bu ülkede İngilizcede sık konuşulan diller arasında.Saat farkı olarak Türkiye’den bir saat geride bulunuyor. 1.2 milyonluk bir nüfusa sahip olan bu şehirde en sıcak ay temmuzdur. Diğer orta Avrupa ülkelerinde olduğu gibi kışları bayağı soğuktur. Eski Şehir (Old Town) ‘da bulunan saat kulesi de görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Slovakya, Avusturya ve Almanya ile komşudur. Halkın yüzde sekseni hiçbir dine inanmaz. Biz herzaman ki gibi bu güzel şehri yürüyerek keşfettik. Dar sokaklarda kaybolduk. Tarihin muhteşemliği ile büyülendik.

Şimdi gelin Masallar Kenti Prag’ı birlikte keşfedelim…

Prag Gezi Rehberi

1.Charles Köprüsü

Vitava Nehri üzerinde kurulu olan bu muhteşem tarihi köprü Avrupa’nın en güzel köprüleri arasında yer alır. Gotik tarzda inşa edilmiş olan bu köprü taş köprüdür. Old Town ile Lesser Town arasında yer alan Charles Köprüsü’nün inşaatına 1357 yılında başlanmıştır. Heykellerle süslü bu güzel köprüde dolaşmak Prag’ı keşfetmek için muhteşem bir seçenek. Vitava Nehri’nin eşsiz manzarası da size eşlik ediyor. Sokak performansçıları ve ressamların yer aldığı Charles Köprüsü her zaman turist akınına uğradığı için kalabalık. Burada güzel bir tur attıktan sonra fotoğraflarımızı çekiyoruz. Bakmaya doyamadığım bu muhteşem manzaradan ayrılmak bayağı zor oldu. Old Town’a doğru yollara düşüyoruz. Keşif bizi bekler.

2.Old Town (Eski Şehir)

Masallar Kenti Prag’ta görmeniz gereken yerler arasında Old Town yani Eski Şehir yer alır. Burası karpostallarda gördüğümüz Astronomi Saatinin  de yer aldığı çok hareketli bir meydan. Klasik müzik ziyafeti veren muhteşem sokak performansçılarının renklerdiği bu meydanda kafeler, restoranlar ve hediyelik eşya dükkanları yer almaktadır. 24 saat yaşayan bir meydan burası. Eğer isterseniz geleneksel sokak lezzetlerini burada tadabilirsiniz. Burada bulunan hediyelik eşya dükkanların da çok hoş kuklalardan satın alabilirsiniz. En güzel saatler ise Astronomi Saati’nde  saat başı sergilenen animasyon. Değişik figürler hareketlenip Astronomi Saati’nden dışarı çıkıyorlar. Kocaman turist kalabalığının izlediği bu gösteri Masallar Kenti Prag’ta yapılması gerekenler arasında…

3.Ginger ve Fred

Dans eden iki partneri anlatan Ginger ve Fred, dans eden binalar olarak adlandırılıyor. Bu modern yapının çevresinde barok ve gotik tarzda tarihi binalar yer alıyor. Oldukça dikkat çeken bu binalar orjinalinde Fred Astaire ve Ginger Rogers’a ithafen yapılmış. Çatı katında Fransız bir restoran bulunmaktadır. 1992-1996 yılları arasında inşa edilen bu güzel yapı, oldukça dikkat çekici görünüyor. Vitava Nehri’nin kenarında bulunan Ginger ve Fred eşsiz bir mimariye sahip. Ginger ve Fred’e Old Town’dan yürüyerek ulaşabilirsiniz. Charles Köprüsü’nde sonuna kadar yürüyüp sonra da sağa dönerek nehrin kenarını takip edin. Bu şekilde 30 dakika civarında  yürürseniz karşınıza çıkacaktır. Bu alımlı yapıyı görebilmek için yarım saat yürümeye değer diye düşünüyorum. Ginger ve Fred ile fotoğraflarımızı çektirip oradan ayrılıyoruz.

4.St Vitüs Katedrali

St Vitüs Katedrali, Prag başpiskoposluğunun merkezi olan Roma katolik katedralidir. Prag Kalesi’nin içinde yer alır. Bu göz alıcı yapının inşaatı  1344 yılında başlamıştır. 1929 yılında tamamlanan St Vitüs Katedrali Prag’ta vgörülmesi gereken yerler arasında. 

5.Astronomi Saati

Astronomi saati Prag’ta mutlaka görmeniz gereken yerler arasında. Old Town (Eski Şehir)’de yer alan bu enteresan yapı, 1338 yılında inşa edilmiştir. Prag’ın eşsiz yapılarından biri olan Astronomi Saati’nde , 9-11 saatleri arasında her saat on iki havari görünür. Bu güzel gösteriyi izlemek için inanılmaz bir turist kalabalığını meydanda görebilirsiniz.

6.Tyn Church (Tyn Kilisesi)

Thy Kilisesi, diğer ismiyle Kadınlar Kilisesi Old Town’da yer almaktadır. Kartpostallarda gördüğümüz bu güzel manzarayı, alacakaranlıkta fotoğraflayarak keşfimize başlıyoruz. Gotik tarzda inşa edilmiş bu yapının ikiz kuleleri bulunmaktadır. İkiz kulelerden Masallar Kenti Prag’ın muhteşem manzarasını seyredebilirsiniz. 1385 yılında Eski Kent Kilisesi olarak kuruldu. Kilisenin ikiz kuleleri yaklaşık olarak 80 metre yüksekliğindedir. Kuleler simetrik değil. Birisi Adem’i diğeri ise Havva’yı temsil ediyor. Dünyanın eril ve dişil taraflarını temsil ediyor. Eski şehirde göz alıcı bir şekilde durmaya devam ediyor.

 

Not: tüm fotoğrafların telif ve kullanım hakkı bana aittir.