Kuzey Işıkları Diyarı Finlandiya

Kuzey ışıkları, beyaz geceleri, huzurlu hayatı ve güzel insanlarıyla Kuzey Işıkları diyarı Finlandiya sizi çağırıyor

Kuzey Işıkları Diyarı Finlandiya

İskandinavya ülkeleri, en çok görmek istediğim destinasyonlar arasında yer alıyordu. Bu yüzden artık gitmeliyim dedim ve kuzey ışıklarının ülkesi Finlandiya’ya doğru yola çıktım.

Kuzey Işıkları Diyarı Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye 3 saat 20 dakika süren keyifli bir yolculuğun ardından ulaşıyoruz. Valizlerimizi alıp otobüslerimize yerleştikten sonra rehberimiz bize, Finlandiya’da  şoförler için çok katı kurallar olduğunu, otobüse biner binmez şoförün alkol testi yaptıktan sonra yola çıkabileceğini anlatıyor. Doğrusu çok etkilendim. Bu kurallar insan hayatına verdikleri önemi gözler önüne seriyor.

Yüzölçümünün yüzde 80’i ormanlarla kaplı olan Kuzey Işıkları Diyarı Finlandiya’da 5,5 milyon insan yaşıyor. Ülkede yaklaşık olarak 44 bin göl bulunmaktadır. Başkent Helsinki’de ise 630 bin kişi yaşıyor. Para birimi eurodur. Havaalanı ise şehir merkezine 15km uzaklıkta bulunuyor. 1952 yaz olimpiyatları Helsinki’de yapılmıştır. Opera Binası, modern yapıları arasındadır.

Sami ırkı, Kuzey Işıkları Diyarı Finlandiya’nın kuzeyinde yaşamaktadır. Finlandiya’da 80 bin civarında Sami ırkı yaşamaktadır. Kuzey Işıkları’nı görebilmek için Lapland’a gitmelisiniz. Lapland bölgesinde Ren Geyiği sayısı oldukça fazladır. Bundan dolayı da geyik avcılığı bu ülkede en üst seviyededir.

Biraz da bu güzel şehrin tarihinden bahsedelim. Helsinki şehri, İsveç Kralı Gustav Vaza tarafından 1550 yılında kurulmuş. Liman şehri olarak kurulmuş. 1571 yılında, İsveç ordusu Talin’i ele geçirince Helsinki gelişemiyor. 1700’lü yıllarda önem kazanmaya ve gelişmeye başlıyor. 1917 yılında Kuzey Işıkları Diyarı Finlandiya bağımsızlığını ilan ediyor. 1995 yılında Avrupa Birliği’ne geçiyor. Aynı zamanda Euro para birimine geçen ilk ülkelerden birisi. Kişi başına düşen yıllık gelir, 44 bin dolar. Petrokimya sanayinde oldukça önemli bir ülke. Kuzey Işıkları Diyarı Finlandiya, aynı zamanda gemi inşaatında da oldukça ileride. Ülkede Fince konuşuluyor. Fince Türkçe ile aynı dil grubunda yer alıyor. Ülkenin yüzde 80’i Protestan’dır.Başkent Helsinki’nin yüzde’ı parklardan oluşmaktadır.

Finlandiya’da 20-27 Haziran tarihleri arasında Beyaz Geceler  yaşanır ve güneş hiç batmaz. Kuzey Işıkları Diyarı Finlandiya’da 3 milyon sauna bulunmaktadır. Finlandiya’da saunalara Fin Hamamı denilmektedir. Fin Hamamı, finlilerin en büyük kültürüdür ve eski bir kültürdür. Artık şehri keşfetme zamanı diyoruz ve düşüyoruz yollara.

Helsinki Gezi Rehberi

1.Sibelius Anıtı ve Parkı

Kuzey Işıkları Diyarı Finlandiya maceramızda ilk durağımız, Sibelius Anıtı. Burası hıncahınç turistlerle dolup taşan bir park. Öyle ki herkes fotoğraf çekilmek için sıraya girmiş durumda. Sibelius Anıtı, ünlü Fin besteci Jean Sibelius‘un 80. yaşgünü onuruna yapılmıştır. Sibelius Parkı, 1945 yılında yapılmıştır. Sibelius Parkı, Avrupa’daki diğer parklara göre çok bakımlıdır. Sibelius’a ait Finlandiya müzikal müziklerinden ilham alınarak yapılmıştır. Amacı ise Finlandiya kırsalını yakından yansıtmaktır.

Sibelius Parkı, mimar Eila Hiltunen tarafından yapılmıştır. Parkın en çarpıcı özelliği, büyük besteci Sibelius Anıtı ve heykelidir. Modern sanat dehası olan anıt, 1967 yılında inşa edildi. Anıt, farklı boyutlarda olan 600 çelik organ borulardan oluşmaktadır. Bu çelik borular, ses dalgasını temsil etmektedir. Anıtın daha küçük bir versiyonu, Unesco’nun Paris merkezinde kuruldu.

2.Kaya Kilisesi (Temppeliaukio Kirkko Rock Church)

Kuzey Işıkları Diyarı Finlandiya’nın başkenti Helsinki’yi keşfetmeye devam ediyoruz. İkinci durağımız Temppeliaukio Kirkko Kaya Kilisesi. Bu kilise, Fredrikinkatu bölgesinde yer almaktadır. Ülkenin en belirgin mimari yapılarından biri olan kilise, sağlam bir kaya duvarına inşa edilmiştir. Görkemli bir bakır kubbeye sahiptir. Temppeliaukio Kikko Kaya Kilisesi’nin inşasına 1968 yılında başlanmıştır. 1969 yılında ise yapı tamamlanmıştır. Bu kilise Timo ve Tuomo Suomalainen tarafından dizayn edilmiştir.

180 tane cam bulunan kilise, ışığı yukarıdan alıyor. Futuralizm denilen mimari akım kullanılarak yapılan kilise, bir Protestan kilisesidir. Bu kiliseyi yılda yaklaşık 500 bin turist ziyaret etmekte.

İç mekanın eşsiz akustik özelliği, kiliseyi klasik müzik konserleri için popüler bir mekan haline getirmiştir. Kiliseye uzaktan bakıldığında kilisenin çoğu görünmemektedir. Dikkat çeken diğer bir özellik ise kilisede bulunan bakırdan yapılmış balkondur. Fin mimarisinin eşsiz bir parçası olan bu kiliseyi mutlaka görmelisiniz.

3.Senate Square (Senato Meydanı)

Her Avrupa şehrinde olduğu gibi, Helsinki’de de ihtişamlı meydanlar bulunmakta. Senato Meydanı, Helsinki’nin en eski bölümlerinden birisidir. Senato Meydanı, Helsinki’nin önemli tarihi ve kültürel yerlerine de çok yakın bir bölgede yer almaktadır. Hemen yanında Helsinki Katedrali ve Hükümet Sarayı yer almaktadır. Helsinki Üniversitesi‘nin ana binası da Senato Meydanı’nda yer almaktadır. Geçmişi 1757 yılına dayanan Sederholm Evi, Helsinki’nin en eski otellerinden biridir.

Senato Meydanı, ünlü Alman mimar Carl Ludvig Engel tarafından tasarlanmıştır. Senato Meydanı, sade neo klasik yapıda inşa edilmiştir. Finlandiya 1917 yılında Rus boyundurluğundan kurtulduğunda, Senato Meydanı’nda bulunan büyük katedral, Lutheran evanjel kilisesine dönüştürülmüştür. Senato Meydanı, başkent Helsinki’de görmeniz gereken yerler arasında yer alıyor.

4.Helsinki Katedrali

Helsinki Katedral’i, Pazar Meydanı’nın üst kısmında bulunan, Helsinki’nin önemli yapılarından birisidir. Lutheran Katedrali olarak ta bilinen katedral, Aziz Nikolaos ve Büyük Katedral olarak ta biliniyordu. Helsinki Katedral’i, Neo-klasik tarzda inşa edilmiştir. St Petersburg kentinde bulunan Saint Isaac Katedral’inden ilham alınarak yapılmıştır. Katedral,Carl Ludvig Engel tarafından tasarlanmıştır. 1830 yılında yapımına başlanan Helsinki Katedral’i 1852 yılında tamamlanmıştır.

Senato Meydanı’ndan yukarı doğru merdivenlerle tırmandığınızda katedrale ulaşabilirsiniz. Katedralden meydanı kuşbakışı izlemek çok keyifli olacaktır. Helsinki Katedrali’ni her yıl yaklaşık olarak 350 bin kişi ziyaret etmektedir. Fotoğraflarımızı çekildikten sonra keşfimize liman bölgesi ile devam ediyoruz.

5.Liman Bölgesi

Liman bölgesi, Helsinki’nin en hareketli ve göz alıcı yerlerinden birisi. Denizin kenarında bulunan yüzme havuzlarından, deniz ürünlerinin satıldığı pazara kadar, güzel vakit geçirebileceğiniz bir bölge. Liman bölgesine Helsinki Meydanı’nda yürüyerek kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Burada en çok dikkatimizi çeken bir dönmedolap oluyor. Fakat bu sıradan bir dönmedolap değil. İçinde sauna bulunuyor. Evet yanlış okumadınız. Kış aylarında Finlandiya çok soğuk olduğundan her yerde sauna bulmak mümkün. Fakat dönmedolabın üzerinde saunalı bir bölüm olduğunu ilk defa duyuyoruz. 

Fotoğrafta görünen koyu renkli bölüm sauna:)) Çok hoş doğrusu… Liman bölgesinde olan keşfimiz devam ediyor. Biraz da taze deniz ürünlerinin satıldığıpazara göz atmak istiyoruz. Burada istediğiniz deniz ürününü seçip, taze taze pişirtip yiyebilirsiniz. Ama söylemeliyim ki fiyatlar biraz pahalı. Biraz ilerde Fin kültürünü yansıtan el işi örgüleri ve üzerinde finlandiya yazan bir çok hediyelik eşyaları görebilirsiniz. Biz de üzerinde geyik resmi olan kupamızı alıp liman bölgesinde yürümeye devam ediyoruz. Liman bölgesi bir çok kafenin ,hediyelik eşya dükkanlarının olduğu bir bölge. Burada bir çok cruise gemisi de demir atıyor. Devasa yüzen otellerden günü birlik Helsinki’yi gezip tekrar rotalarına devam ediyorlar. Biz de gezimizi bitirdikten sonra İsveç’e gitmek için gemi kullanacağız. Bu oldukça keyifli bir deneyim…

6.Uspenski Ortodoks Katedrali

 

Uspenski Ortodoks Katedrali, Avrupa’da bulunan en büyük ortodoks kilisesidir. 1868 yılında inşa edilen katedral, Rusya’nın Fin kültürüne olan etkisinin en önemli göstergesidir. Başkent Helsinki, genellikle Rusya’nın bir şehri olan St Petersburg ile karşılaştırılır. Bu karşılaştırma, yapının kırmızı tuğla dış cehpesi ile daha da vurgulanmıştır. Uspenski Ortodoks Katedrali ile St Petersburg şehri arasındaki bu bağlantıyı, Rus mimar Aleksei Gornostayev tasarlamıştır.

Uspenski Ortodoks Katedrali, Katajanokka yarımadasındaki kayalık bir tepenin üzerinde konumlanmıştır. Buradan şehrin ve limanın muhteşem manzarasını görebilirsiniz. 

7.Alexander Caddesi

Alexander caddesi, başkent Helsinki’nin kalbidir. Presidential Sarayı’ndan başlayıp, Mannerheimintie’ye kadar devam eder. Helsinki’nin en uzun caddesidir. Liman bölgesinden yürüyerek buraya 15-20 dakikada ulaşabilirsiniz. Birçok ünlü markanın mağazalarının bulunduğu caddede alışveriş yapabilir, yorgunluğunuzu burada bulunan kafelerde içecek yudumlayarak atabilirsiniz. Halk arasında ‘Aleksi’ olarak bilinen cadde, 1800’lü yıllarda Tsar Alexander şerefine, Carl Ludvig Engel tarafından tasarlanmıştır. Cadde, aynı zamanda ‘Grand Street’ olarak da bilinmektedir.

Nasıl Gidilir?

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’ye İzmir’den ya da İstanbul’dan direk olarak uçabilirsiniz. İzmir’den uçuş süresi yaklaşık olarak 3 saat 20 dakikadır. Sun Ekspress Havayolları ile direk olarak uçabilirsiniz. İstanbul’dan ise THY ile 3 saat 25 dakikada Helsinki’ye ulaşabilirsiniz.

Ne Zaman Gitmeli?

İskandinav ülkeleri kuzeyde olduğu için oldukça soğuk dolayısıyla gezmek için en uygun zaman yaz mevsimi olacaktır. Temmuz-Ağustos ayları Finlandiya’ya gitmek için en uygun zaman.

Ne Giymeli?

Yaz mevsiminde Finlandiya’da hava sıcaklığı Türkiye’deki ilkbahar gibi. Ancak her an yağmur yağabilir ve hava soğuyabilir. Bu yüzden yanınızda hırka,yağmurluk ve şemsiye bulundurmakta fayda var.

Nerede Kalmalı?

Başkent Helsinki’nin merkezinde konaklamak size şehri yürüyerek keşfetme şansı vermektedir. Birçok otel seçeneği bulunan şehirde benim size önerim, Scandic Kaisaniemi Helsinki Hotel, Helsinki Katedrali’ne 250 metre mesafede yer almaktadır.

Sevgiyle ve Keşifle kalın…

 

not: Tüm fotoğrafların kullanım ve telif hakkı bana aittir.