Gökdelenler Şehri New York

New York, renkli hayatı, gökdelenleri, müzeleri ve müzikalleriyle sizleri bekliyor.

Gökdelenler Şehri New York

New York ,hayallerimin şehri. Lise boyunca duvarımda asılı özgürlük heykeli fotoğrafı vardı. Bir gün mutlaka gidip göreceğim demiştim. İşte şimdi bu hayalim gerçekleşti ve Gökdelenler Şehri New York’yız. JKF havalimanına gerçekleştirdiğimiz yaklaşık 10 saatlik uçuştan sonra nihayet New York’tayız. Valizlerimizi aldıktan sonra Mert ve Doğukan’la birlikte düşüyoruz yollara… Şehir merkezine gidebilmek için taksi sırasına giriyoruz. Aslında otobüs kuyruğu gibi kalabalık,pek taksi sırası da diyemeyiz. Neyse 15 dakika sonrasında nihayet taksideyiz. Otelimiz, Gökdelenler Şehri New York’un tam kalbinde. Manhattan’ı  yürüyerek keşfetmek istiyorsanız merkezde kalmanızda yarar var. Ve nihayet otelimizdeyiz. Bavullarımızı bırakıp ,haritamızı da alıyor ve keşfe başlıyoruz.

New York’u keşfe başlamadan önce ,Gökdelenler Şehri New York hakkında kısa bilgiler vermek istiyorum. New York beş ilçeden oluşmaktadır. Manhattan ,Queens ,Brooklyn ,The Bronks ve Staten Island. Her yeri ayrı güzel olan New York yirmi dört saat yaşayan bir şehir. Müzeler ,Tiyatrolar ve müzikaller derken Gökdelenler Şehri New York’u keşfetmek için uzun bir zamana ihtiyaç var. Ama bizim sadece dört günümüz olduğundan görülmesi gereken en önemli yerleri keşfetmeye karar verdik. Hadi buyrun keşif başlasın…

1.Manhattan

Manhattan ,New York şehrinin kalbinde bulunuyor. Yıllarca filmlere konu olmuş,capcanlı uyumayan bir ilçe Manhattan.Burası New York’un olmazsa olmazlarından. Manhattan’da yapılacak bir çok aktivite bulunmaktadır. Müzelere gidebilir,yakınında bulunan Brodway’da müzikallere gidebilir,Gökdelenlerin tepesine çıkıp şehrin manzarasını doyasıya seyredebilirsiniz. Ayrıca Times Square(Times Meydanı) da burada bulunmaktadır. Yakınlarda küçük ama şirin Bryant Park‘ı ziyaret edebilirsiniz. Gece ve gündüz devasa billbortlar ve ışıklarıyla göz kamaştıran Manhattan’da yapılacaklar bir güne sığdırılamaz. Bizim otelimiz Madam Tussauds Müzesi‘nin tam olarak bitişiğinde yer almaktaydı. Biz de güzel manzaralı odamıza yerleştikten hemen sonra soluğu Madam Tussauds Müzesi‘nde alıyoruz. Burada bilindiği gibi ünlü yıldızların balmumu heykelleri bulunmaktadır. Ayrıca Ghost Buster(Hayalet Avcıları) filminden esinlenerek yapılan ilginç bir simulasyon da var.İkizler bunu kaçırır mı hiç? Tabi ki hayır… Hemen biletler alınıyor ve Ghost Buster Dimension(Hayalet avcıları simulasyonu)’na katılıyoruz. Özellikle çocuklarınızla seyahat ediyorsanız bu aktiviteyi şiddetle tavsiye ediyorum. Aktivite de 3D gözlüklerimizi takıyor ve özel kıyafetler giyiniyoruz ve show başlıyor. Kendimizi Ghost Buster filminin içinde buluyoruz.Sonra balmumu heykelleriyle fotoğraflar çektirip müzeden ayrılıyoruz. Bu arada bu müzenin içinden New York pass biletlerini de satın alabiliyorsunuz. Peki  New York pass nedir? New York pass ile yapacağınız aktiviteleri seçip indirimli alabiliyorsunuz. Biz ‘Top of The Rock’,’Statue of Liberty’ ve ‘Empire State’ aktivitelerini satın aldık. Böylece biletler için ekstra sıra beklemedik ve indirimli olarak almış olduk. Madam Tussauds müzesinin hemen yanında Ripley’s Believe or not yani ister inan ister inanma adlı bir müze de bulunuyor. Burada ilginç ama gerçek olan enteresan olaylardan bahsediliyor. Ayrıca bu bölgede birçok müzikal de sahne alıyor.

2.Times Square(Times Meydanı)

Times Square (Times Meydanı) ,bilindiği üzere Manhattan’ın en popüler yerlerinden birisi. Bizim otelimiz de Times Square‘de olduğu için çoğu yeri yürüyerek keşfedebildik. Times Meydanı ,rengarenk bilbortların gece gündüz ışıklandırdığı 24 saat canlı bir bölge. İnanılmaz bir kalabalığın gün boyu aktığı Times Square (Times Meydanı)’de yapılacak birçok aktivite bulunmakta. Birçok ünlü müze,tiyatro ve müzikaller burada bulunmakta. Her tarafta sokak sanatçılarının sergilediği canlı performansları izleyebilirsiniz. Brodway‘in renkli müzikallerine ilginiz varsa biletlerinizi buradan alabilirsiniz. Birçok restoran ve sinema da Times Square (Times Meydanı)’de bulunuyor. Ayrıca ‘Top of the rock’,’Empire State’ ve ‘Rockefeller Center’ Times Square‘e yürüme mesafesinde. Kırk ikinci caddede bulunan tiyatrolar dünyanın en ünlü tiyatrolarıdır. Brodway ise kırk ikinci cadde ile kırk yedinci cadde arasında bulunmaktadır.

3.Empire State Building

Empire State binası ,Manhattan ve Gökdelenler Şehri New York’un simgelerinden biridir. Bu bina gökdelenler arasında en ünlülerinden biridir. Yüksekliği dört yüz kırk üç metredir ve yüz on iki katlıdır. Empire State binasını yılda yaklaşık olarak dört milyon turist ziyaret ediyor.

Özellikle oğlum Mert’in isteği üzerine Empire State’e gidiyoruz. Otelimize yakın olduğu için çok şanslıyız. Yaklaşık olarak 20-25 dakika yürüdükten sonra Empire State bizleri bekliyor… Biletlerimizi önceden aldığımız için hemen sıraya giriyoruz. Bu bina çok popüler olduğu için sıra da bayağı uzun… Uzun bir beklemenin ardından nihayet Manhattan ayaklarımızın altında.Manzarayı izlemeye doyamıyoruz. Gece manzarası bir ayrı güzel tabi ama biz yorulduğumuz için alacakaranlık manzarasını seyrediyoruz. Fotoğraflarımızı çekip bir hayalimizi daha gerçekleştiriyoruz. Empire State’e çıkıp mutlaka Manhattan’in muhteşem manzarasını deneyimlemenizi tavsiye ediyorum. Empire State binası,her gün sabah 08.00 ile gece 02.00 arasında ziyarete açık. Giriş ücreti yetişkinler için 34 dolar,çocuklar için (3-12 yaş) ise 27 dolar. Eğer isterseniz ‘New York City Explorer Pass’ satın alabilirsiniz. Bu size yüzde yirmi beş indirim kazandırır.

4.Rockefeller Center

Rockeffeller Center , Manhattan’da 50. cadde ile 51. cadde arasında yer alır. Peki Rockeffeler Center’da neler yapılır?Eğer sanata ilginiz varsa ‘Rockeffeler Dans Topluluğu’ nun performansını izleyebilirsiniz. Bu performansı, ‘Radio City Music Hall’ da izleyebilirsiniz. Rockeffeler Center’ın bir özelliği de bahçesinin kışın buz pistine dönüştürülüyor olması. Malesef biz Gökdelenler Şehri New York’u yazın ziyaret ettiğimiz için buz pistinin olduğu yerde kafeler ve restoranlar yer alıyordu.

Rockeffeler Center’ın hemen bitişiğinde bir diğer popüler gökdelen olan ‘Top of The Rock’ yer almaktadır. Burası inşaatı devam ederken,modern tarihin en büyük özel bina projesiydi. Biz ‘Empire State’i ziyaret ettiğimiz ve manzaraya doyduğumuz için ‘Top of The Rock’a çıkmadık. Kafelerin olduğu ,ışıklandırılmış bahçeyi ziyaret ettik. Burada tüm ülkelerin bayrakları ve altın renkli bir de heykel bulunuyor. Fotoğraflarımızı çekip manzaranın ve ışıkların keyfini çıkardıktan sonra otelimize geri dönüyoruz. Rockeffeler Center’a otelimizden yaklaşık 20 dakika yürüyerek ulaştık. New York’u yürüyerek keşfetmek çok güzel… Rockeffeler Center’ı her gün 08.00 ile 24.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

5.Central Park

Bugünkü rotamızda Central Park var.Central Park,Gökdelenler Şehri New York’un akciğerleridir. Öyle muhteşem bir park ki biz bu yeşilliğe ve ağaçlara hayran kaldık. Şehir merkezinde yer alan Central Park‘a otelimizden yani Times Square’den yürüyerek gitmeye karar veriyoruz. Biz New York’u elimizden geldikçe yürüyerek keşfetmeye kararlıyız. Yok eğer biz yürümek istemiyoruz derseniz Times Square(Times Meydanı)’den metro mevcut.Otelimizden Central Park yaklaşık olarak 30 dakika sürüyor. Google Map bu konuda bize çok yardımcı oluyor. Eğer kendiniz geziyorsanız Google Map harika bir yardımcı. Size hangi otobüs veya metroya binmeniz gerektiğini ve hatta hangi durakta inmeniz gerektiğini gösteriyor. Neyse biz yaklaşık olarak 30 dakika yürüdük. Times Meydanı’nın sokaklarından geze geze nihayet Central Park‘tayız.

Central Park,Manhattan bölgesinde 59. cadde ile 110. cadde arasında bulunmaktadır. Central Park‘ın eni 800 metre,uzunluğu ise 4 km civarındadır. Envai çeşit bitki ve ağaçların bulunduğu bu park Gökdelenler Şehri New York’un popüler mekanlarından biridir. Bu parkı ziyaret etmemdeki en büyük nedenlerden biri ‘Evde Tek Başına ‘ filmidir. Bu filmde Central Park o kadar güzel görünüyordu ki ,New York deyince aklıma ilk gelen Central Park oluyor.  Her sene yaklaşık olarak 25 milyon turisti ağırlayan bu muhteşem parkta piknik yapabilir ,bisiklet sürebilir veya faytonla güzel bir tura çıkabilirsiniz. Ya da bizim gibi yürüyerek parkın içinde kaybolabilirsiniz:)) 

Central Park’ın  yapımına 1850 yılında başlanmış ve 1853 yılında park açılmıştır. Fakat yapımı 15 yıl boyunca devam etmiştir. Bu bölgedeki evler tahmin edersiniz ki dudak uçuklatacak fiyatlarda. Bir çok ünlü yıldızın evleri bu bölgede bulunuyor. Eee ben de New York’ta yaşıyor olsam ,bu bölgede yaşamak isterdim.Hayaller hayaller….

Central Park’ın girişinde parkın haritasını alabilirsiniz. Haritayı ,2 dolar karşılığında alıyor ve keşfimize başlıyoruz. Central Park’ta yapılacak bir çok aktivite bulunmaktadır. Biz öncelikle Central Park’ın girişinde bulunan kayalıklara oturup şehrin manzarasıyla birlikte sandiviçlerimizi yiyoruz. Muhteşem bir park olan Central Park’ta derin nefes alarak turumuza başlıyoruz. Bu parkta çok büyük yürüyüş ve koşu parkurları bulunuyor. Spor yapan New York’luları sık sık görebilirsiniz.

Peki Central Park’ta neler yapabiliriz?

1.Yürüyüş ve Koşu Parkurları

Bu güzel parkta ,uzun yürüyüş ve koşu parkurları yer alıyor. Spor kıyafetlerinizi giyinip New York’lu sporseverlere katılabilir ve bu cennet parkı keşfedebilirsiniz.

2.Fayton Turları

Central Park’taki en yaygın aktivitelerden biri de fayton turları. Fayton turu biraz pahalı ,15 dakikası yaklaşık 50 dolar olan bu turları deneyebilirsiniz. Parka girer girmez bize fayton turu satmak isteyen Türk öğrencilerle karşılaşıyoruz. Bir süre sohbet ettikten sonra turumuza devam ediyoruz.

3.Bowl Bridge

Bowl Bridge ,Central Park’ta mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yer. Yapay bir gölün üzerine kurulu Bowl Bridge’te fotoğraf çekilebilir ve muhteşem doğa manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Burada yapabileceğiniz bir aktivite de sandalla gölde gezinti. Bunun tur için saat başı 12 dolar ödeyerek parkı sandalınızla keşfedebilirsiniz.

4.Belvedere Castle(Belvedere Kalesi)

 Kaybola kaybola Belvedere Kalesi’ne ulaştık. Buradan manzara muhteşem… Göl ve şehir manzarası ayaklarımızın altında. Burada bulunan gölde kaplumbağaları görebilirsiniz. Bir kısmı müze olan bu kaleyi gezmek ücretsiz. Neyse kaybolduğumuza değdi.Kalede bulunan merdivenlere oturuyor ve canlı keman performansının tadını çıkarıyoruz. Dinlenmek iyi geldi doğrusu.

5.Alis Harikalar Diyarında Heykeli

Güzel bir yapay gölün hemen yanında yeşillikler arasında bulunan Alis Harikalar Diyarı Heykeli ,bu parkta görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.Burada fotoğraflarımızı çektiriyor ve bir süre yine manzaranın tadını çıkarıyoruz. Central Park o kadar güzel ki bakmaya doyamıyoruz.

6.Ice Rink(Buz Pisti)

Gökdelenler Şehri New York’u kışın ziyaret ederseniz,Central Park’ta mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisi de Buz Pisti. Burada isterseniz bir paten kiralayıp kayabilir ya da kayak yapanları izleyerek manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

7.The Central Park Zoo(Central Park Hayvanat Bahçesi)

Central Park hayvanat bahçesi özellikle çocuklarınızla geldiyseniz görmeniz gereken rotalar arasında yer alıyor. Bir çok hayvan türünün bulunduğu hayvanat bahçesinde kutup ayılarını görebilir ya da yağmur ormanı bölümünde kuşları ziyaret edebilirsiniz. Giriş ücreti 12 dolar 3-12 yaş çocuklar için ise 7 dolar.

8.The Obelisk (Dikilitaş)

Central Park’ta görmeniz gereken yerlerden biri de The Obelisk(Dikilitaştır). Obelisk M.Ö. 1500’lü yıllarda Mısır’da dikilmiştir. Uzun yıllar Mısır’da kaldıktan sonra 1879 yılında Amerika’ya getirilmiştir. Bu dikilitaşın uzunluğu 22 metre ve ağırlığı 244 tondur.

9.Great Lawn

Büyük çimlik alan Central Park’ın enbüyük alanlarından biridir. Yine mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. İlkbaharda New York’luların piknik için kullandıkları bu alan Central Park’ın en ünlü yerlerindendir. Konserlerin verildiği ve beyzball oynanan bu çimleri mutlaka ziyaret edin.

Biz Central Park’ı keşfetmek için bir günümüzü ayırdık ve tam 4 saat yürüyüş yaptık. Ama inanın bu parkın tamamını gezmek için en az iki gün ayırmalısınız. Bir çok müzenin de bulunduğu bu devasa parkta bol bol oksijen alıp yeşile doyduk. Central Park sabah 06.00 dan gece 01.00’e kadar açık. Buraya metroyla gelmek isterseniz bilet kişi başı 2.5 dolar. Ama sizi uyarmalıyım her zaman çok kalabalık.

6.Brooklyn Bridge(Brooklyn Köprüsü)

Brooklyn köprüsünün New York’un simgelerinden biri olduğunu herkes bilir.Brooklyn köprüsü,Manhattan’ı Brooklyn’e bağlar. Amerikan tarihi için çok önemli bir köprüdür. Brooklyn köprüsü,dünyanın en uzun asma köprüsüdür ve çelikten yapılmıştır. Bu köprü aynı zamanda çelikten yapılmış ilk köprüdür. Girişi kuleyi andıran bu asma köprünün uzunluğu 89 metredir. Bu kısa bilgilerden sonra size Brooklyn maceramızı anlatmak istiyorum. Manhattan’dan Brooklyn Köprüsü’ne gidebilmenin en kolay ve en ucuz yolu metrodur.Kişi başı 2.5 dolar ödeyerek Brooklyn Köprüsü’ne ulaşabilirsiniz.Biz Manhattan’dan Brooklyn Köprüsü’ne yaklaşık olarak 40-45 dakikada ulaştık. Yer kapmacanın sonunda kendimize bir yer bulup oturduk ve yolculuğun tadını çıkardık. Metro New York’ta herzamanki gibi çok kalabalıktı. Ama hızlı ulaşmanın tek yolu bu diye düşünüyorum. Neyse  45 dakikalık metro yolculuğumuzun ardından 15 dakika köprüye doğru yürümeniz gerekiyor. Sora sora Bağdat bulunur deyip düşüyoruz yollara ve artık Brooklyn Köprüsü’ndeyiz. Brooklyn köprüsü biraz tenha bir bölgede yer alıyor. O yüzden biz gündüz gitmeyi tercih ettik. Söylemeliyim ki manzara muhteşem…Gökdelenler Şehri New York ayaklarınızın altında.Bu köprüde sadece yürüyüş yapabilir ya da bisiklet sürebilirsiniz. Köprüde bisiklet yolu ayrılmış durumda. Biz de Brooklyn Köprüsü’ndeki yürüyüşümüze başlıyoruz. Bu harika bir duygu…. Hemen karşımızda Manhattan köprüsü yer alıyor. Diğer tarafta Brooklyn bütün ihtişamıyla karşımızda… Yürüyüşümüzü keyifle yaparken köprünün üzerinde lapler ve yazılar dikkatimizi çekiyor. Eee biz de durur muyuz hiç? Hemen kalemi alıp isimlerimizi yazıyor ve Brooklyn Köprüsü’ne imzamızı atıyoruz. Brooklyn Bridge bir çok turisti ağırlıyan simge yapılardan birisi. Bu harika manzaraya ve Brooklyn Köprüsü’ne son bir kez bakıp veda ediyoruz.Artık otele dönme zamanı…

Clark street yolunu takip edip 4.5 ya da 6 numaralı metroya binerseniz Manhattan’a ulaşabilirsiniz. City Hall durağında inerseniz Times Square’a ulaşabilirsiniz.

7.Bryant Park

Bryant Park,Midtown Manhattan’da New York Milli kütüphanesinin arkasında yer almaktadır. Kaldığımız otele sadece 10 dakika yürüyüş mesafesinde bulunan Bryant Park etrafında gökdelen manzarası ,ortasında çim manzarası bulunan çiçeklerle kaplı çok şirin bir park… Bryant park 40. ile 42. cadde arasında ve 50. ile 60. bulvarlarının arasında yer alıyor. Her çeşit çiçeğin ve yeşilliğin bulunduğu bu parkta şehrin dışındaymış gibi sakin ve huzurlu hissediyoruz. Etrafta kafelerin bulunduğu Bryant Park’ta waffle yemeği de ihmal etmedik. Bryant Park kış mevsiminde buz pistine dönüştürülüyor. Biz yaz mevsiminde gittiğimiz için malesef buz pistini göremedik.

Ama bu parkta Mert ve Doğukan çok hoş bir rastlantı sonucu bir parkta satranç oynayan satranç oyuncusu ile karşılaştılar (çocuklarım bu arada satranç oyuncusu). Genç adam onları davet edince beraber bir maç yapmak bizlere çok güzel bir sürpriz oldu. Bryant Park her gün sabah 08.00 ile 24.00 saatleri arasında açık. Mutlaka ziyaret edin.

8.Özgürlük Anıtı(Statue of Liberty)

Özgürlük Anıtı,New York’un en önemli simge yapılarından biridir.Hatta Amerika deyince akla ilk gelen yapı Özgürlük anıtıdır. Lise yıllarım boyunca Özgürlük Anıtı fotoğrafı duvarımı süsledi. Küçüklüğümden beri hayal ettiğim gezi nihayet gerçek oldu. Özgürlük Anıtı,Liberty Adası’nda yer alan ve 1984’ten beri Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan bir yapıdır. Frederich Bartholdi tarafından inşa edilen yapının tacı dünyadaki yedi kıtayı ya da yedi okyanusu temsil etmektedir.

Bu kısa bilgilerden sonra Özgürlük Heykeli’ne nasıl ulaştığımızda bahsetmek istiyorum. Öncelikle metroyla Battery Park’a ulaşmanız gerekiyor. Özgürlük Heykeli Manhattan’a biraz uzak ve erken gelmenizde fayda var. Çünkü feribot sırası çok kalabalıkve 4.00 dan sonra ziyarete kapalı. Battery Park’a ulaştıktan sonra feribot için byağı uzun bir sıra beklememiz gerekti. 30-40 dakika bekledikten sonra nihayet feribottayız. Feribot yolculuğu çok keyifliydi.Yaklaşık 30 dakika süren manzaralı yolculuğumuzda sonra nihayet Özgürlük Heykeli’ne varıyoruz. Burası çok güzel bir ada. Karşımızda New York’un harika manzarası ile dolaşmaya başlıyoruz. Heykal gözümüze devasa göründü. Bir çok insanın heykelin tacına çıktığını görüyoruz ve biz de heveslenerek taca çıkmak istiyoruz. Ama malesef öğreniyorum ki taca çıkabilmek için bir ay öncesinden rezervasyon yapılması gerekiyormuş. Olsun hayallerim gerçek olmuş ,Özgürlük Heykeli’ni yakından görmüş ve doyasıya fotoğraf çektirmiştim. Bu da muhteşem bir duyguydu. Adanın içinde hediyelik eşya dükkanları mevcut. Üstelik hepsi Amerikan üretimi (Çin değil). Ayrıca Özgürlük Heykeli’nin arka kısmında Frederich Bartholdi’nin de heykeli bulunmaktadır. Bu güzel adayı keşfettikten sonra dönüşe geçiyoruz. Feribot sırasını görünce dehşete kapılıyoruz. İnanılmaz bir kalabalık var ve sıra bize gelir mi diye endişeleniyoruz. Neyse ki feribottayız… Güzel Özgürlük Anıtı manzarasıyla dönüş yolculuğumuz başlıyor.

Özgürlük Anıtı her gün sabah 08.30 ile öğleden sonra 16.00 arası açık. Bilet fiyatları ise 18 dolar. New York’a geldiğiniz zaman mutlaka görülmesi gereken bir rota…

Keyifli geziler…

Nasıl Gidilir?

New york’a İzmir’den Lutfansa Airlines ile Stuttgard aktarmalı uçabilirsiniz. Uçuş süresi yaklaşık olarak 10 saat.Ya da İstanbul üzerinden THY ile direkt olarak uçabilirsiniz. Saat farkı ise New York ülkemizden 7 saat geride.

Nerede Kalmalı?

New york’ta bir çok otel seçeneği bulunmaktadır. Ama bir çok gezilecek noktayı yürüyerek ya da metroyla keşfetmek istiyorsanız Manhattan’da kalmalısınız. Biz Times Square’de yer alan Hilton Times Square‘i tercih ettik. Times Square,Bryant Park,Top of the Rock,Empire State ve hatta Central Park’ı bile yürüyerek gezdik. Tercih size kalmış.http://www.booking.com

adresinden otel seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Nasıl giyinmeli?

Yaz aylarında gitseniz bile yanınıza baharlık bir kaç kıyafet alabilirsiniz. Kış aylarında karlı ve soğuk olduğu için kışlık kıyafetler yerinde olacaktır.

Ne Zaman Gitmeli?

New York her mevsim çok güzel bir şehir. Eğer Central Park’ın muhteşem renklerini görmek isterseniz Sonbahar’ı tercih edebilirsiniz. Yazın da çok renkli olan şehir ,kışın kar ve buz pateni sevenlerin ziyaretini bekliyor…

 

not:Tüm fotoğrafların kullanım ve telif hakkı bana aittir.