Gizemli Kent Aigai | Manisa Gezi Rehberi, Bölüm 1

Sizleri geçmişin izlerinde muhteşem bir yolculuğa davet ediyorum. Gizemli Kent Aigai...

Yeni Keşif Rotası Aigai Antik Kenti, Bölüm 1

Merhaba sevgili okurseverler. Bugün size yeni keşif rotası  Aigai Antik Kenti’ni tanıtmak istiyorum. Sevgili arkadaşım bana Aigai Kenti’ni  gezelim dediğinde orası neresi şeklinde tepki vermiştim.  Daha önce Aigai Antik Kenti ile ilgili hiçbir bilgiye sahip değildim ve bu bende büyük bir merak yandırdı.  Eee bizim de işimiz keşfetmek olduğuna göre hemen düştük yollara… Çok heyecanlıyım . Çünkü çok az duyulmuş bir yeri keşfedicem. Burası İzmir’e yaklaşık  1 saat uzaklıkta yer alıyor. Aliağa yönünden Yeni Şakran yolunu takip ederek Gizemli Kent Aigai’ye ulaşabilirsiniz.

Gizemli Kent Aigai, Manisa ilimize bağlı Yunusemre ilçesinde bulunuyor. Yuntdağıköseler Köyü’nün 2 km güneyindeki Gün Dağı’nın üzerinde kurulmuştur. Muhteşem bir güzelliğe sahip manzarası ile Aigai dikkatleri üzerine çekmeye başladı bile… İhtişamlı güzelliği ile bizi büyüleyen Aigai Antik Kenti’nin kazıları henüz tamamlanmamış. Buna rağmen geçmişte ne kadar ihtişamlı bir kent olduğunu anlayabilirsiniz. Heredotos (İ.Ö 5. yüzyıl) Aigai’yi  Aiollerin  Aiolis bölgesinde kurduğu 12 kent arasında saymaktadır. Akropolis’i çevreleyen duvarlarda kullanılan teknik İ.Ö 6. yüzyılda kentin güçlü sur duvarları ile korunduğunu  göstermektedir. Antik yazarlar Aiollerin bölgeye gelişlerinin İ.Ö 1100 tarihlerinde başladığını ileri sürseler de, kazı sonuçları şimdilik kentin kuruluşunun İ.Ö 7. yüzyılın başlarından daha erkene gitmediğini göstermektedir. Kenti İ.Ö 3. yüzyılın başlarından itibaren muhtemelen Helenistik Pergamon Krallığı’nın da desteğiyle bölgede ekonomik ve kültürel bir çekim olmuş, tiyatro, Kent Meclisi Binası ve Agora Binası gibi görkemli yapılarla donatılmıştır. Gizemli Kent Aigai’daki arkeolojik kazı çalışmaları 2004 yılından beri, Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Üyesi Prof.Dr Ersin Doğer başkanlığındaki ekip tarafından gerçekleştirilmektedir.

Gizemli Kent Aigai ile verdiğimiz teknik bilgilerden sonra artık bu ihtişamlı kenti keşfetme zamanı… 16 bölümden oluşan Aigai Antik Kenti, kazıları bitmemiş olmasına rağmen bizlere geçmişin izlerinde muhteşem bir yolculuk vaat ediyor.

Gizemli Kent Aigai Gezi Rehberi

1.Nekropolis (Mezarlık Alanı)

Keşfimize Aigai Antik Kenti’nin girişinde bulunan Nekropolis ile başlıyoruz. Şansımızdan hava çok güzel. Ve fotoğraflayacak çok güzel kareler var. Aigai Antik Kenti’nin yer aldığı Gün Dağı’nın kuzeydoğu etekleri ile daha kuzeyde Gryneio-Magnesia arasındaki antik yolun geçtiği vadinin kuzey yamaçları neredeyse tümüyle nekropolis alanı olarak kullanılmıştır. Mezar tipleri arasında sınırları alçak taş sıraları ile belirlenmiş küçük boyutlu Tümülüsler, az sayıda oda mezarlar, sandık mezarlar, sandık mezarları çevreleyen kare yapılar, doğrudan toprağa gömüler, lahitler ve amphora mezarlar dikkati çekmektedir.

Kazı çalışmaları sonucunda, Arkaik dönemden İ.Ö 3.yüzyıla kadar  tarihlenen mezarlar açığa çıkarılmıştır.

2.Antik Yol

Yapılan kazılar sonucunda yaklaşık 55 km uzunluğunda antik yol ortaya çıktı. Burada yürürken yolun ilk günkü gibi sağlam oluşu dikkatimiz çekiyor. Yolun, olası taşkınlara karşı bir insanın içinden rahatlıkla geçebileceği su tahliye kanalları açılmış. Ayrıca kış aylarında atların kolaylıkla bu yollarda geçebilmesi ve kaymaması için taşlara işlemeler yapıldığı farkedilmiştir.

Antik yolun ilk başta savaş güzergahı, daha sonraki dönemde ise kervanların geçişi için kullanıldığı tespit edilmiş. Aslında bu Antik yol bir sistemmiş. Bu sistemi de,  Roma imparatorluğu geçiş için kullanmış.

3.Kuzey Hamam

Kentin en önemli kamu hamamlarından olan Kuzey Hamam’ın inşası sırasında, arazinin eğiminden dolayı büyük çaplı bir altyapı çalışması yürütülmüştür. Kente ulaşan ana yol üzerinde görkemli bir istinat duvarı ve onun üzerine tonozlu altyapı sistemi yerleştirilmişve üzerinde hamam inşa edilmiştir. Kazısı gerçekleştirilmemiş olan Kuzey Hamam’ın önünde yürütülen çalışmalarda, hamam ile ilişkili olarak ele geçen buluntular , İ.Ö 2. yüzyıla işaret etmektedir. Kentin büyük kamu binalarından olan Kuzey Hamam’ın inşası sırasında, Demirkapı’daki kent girişi iptal edilmiştir.

4.Yeni Kapı

Gizemli Kent Aigai’yi keşfetmeye Yeni Kapı ile devam ediyoruz. Doğrusu kentin, kazı bittikten sonra nasıl bir ihtişama sahip olacağını düşünemiyorum. Çok etkileyici… 2006 yılında kazılan ve yeni kapı diye tanımlanan sur kapısı, Demirkapı’ya göre yaklaşık 100 metre batıda yer alır ve Demirkapı ile arasında bir burç bulunmaktadır. Kapının iç kesiminin kazılması sırasında Dor düzenindeki bir arşitrav parçası üzerinde yer alan önemli bir yazıt parçası bulunmuştur. İmparator Tiberius’un İ.S 17 yılı depreminden sonra Batı Anadolu’da yenilediği kentlerin varlığını belirtir. Bu onarım süresi yaklaşık 34-35 yılı olarak belirlenmiştir.

5.Kent Meclisi( Bouleuterion)

Kent Meclisi, çoğu bölümü hala ayakta olan kocaman bir yapı. Yaklaşık 150 kişi kapasiteli, 12 basamaklı küçük bir Odeon formunda olan Kent Meclisi, Gizemli Kent Aigai’nin dikkat çeken bölümlerinden bir tanesi. Geç Helenistik dönemde inşa edilmiştir. Ele geçen yazıtlı arşitravparçaları, Apollonidas oğlu Antiphanes’in Zeus Bollaios’a, Hestia Bollaia’ya ve Demos’a bir bina adadığını bildirmektedir.

Kent Meclisi, eğimli bir arazide yer almaktadır. Agora Caddesi’ne bakan ön cephe 3 kat yüksekliğindedir. Oturma sıralarının her iki yanından ve tam orta bölümünden orkestraya ulaşan üç ayrı merdiven mevcuttur. Orkestra klasik bir Hellen tiyatrosunda olduğu gibi, yarımdaire formundadır.

6.Agora Binası

Gizemli Kent Aigai’ye keşfimize Agora Binası ile devam ediyoruz. Agora Binası, kentin yerleştiği tepenin kuzeydoğu yamacındaki bir teras üzerinde, kuzey-güney doğrultulu olarak konumlanmıştır. Yapının doğu duvarı yaklaşık 10,50 metre yüksekliğinde korunmuştur. Ve bu inanılmaz korunmuşluk durumu binanın anlaşılmasında çok büyük bir avantaj sağlamaktadır. Yapılan gözlemlerde yapının üç katlı olduğu ve şu anda izlenebilen yüksekliğinin üçüncü katın alt seviyelerine geldiği tespit edilmiştir.

Birinci kat, dükkan olması kuvvetle muhtemel, önlü arkalı on dört odaya ev sahipliği yapmaktadır.  Bunlardan on iki adedi doğu, iki adedi ise kuzey cephelidir. Binanın ikinci katı hakkında fikir verebilecek mimari parçalar oldukça azdır. Yapını üçüncü katı, agoradan birkaç basamakla çıkılan, üzeri çift sıra sütünların taşıdığı çatıyla örtülü iki nefli bir stoadır ve meydanın doğu sınırını oluşturmaktadır. Yapı, İ.Ö. 2. yüzyıl ortasına tarihlenebilir.

Nasıl Gidilir?

Aigai Antik Kenti’ne ulaşmanın en kolay yolu Aliağa’dan Yeni Şakran yolunu takip ederek Yuntdağıköseler Köyü’ne ulaşmaktır.Oradan da 2 km güneye ilerleyerek Aigai Antik Kenti’ne ulaşabilirsiniz.

 

 

Kaynakça: TC Kültür ve Turizm Bakanlığı

Not.: Tüm fotoğrafların telif ve kullanım hakkı bana aittir.