Gizemli Kent Aigai | Manisa Gezi Rehberi, Bölüm 2

Büyüleyici güzellikte Aigai'ye yaptığımız yolculuk devam ediyor. Gizemli Kent Aigai'yi birlikte keşfetmeye ne dersiniz?

Yeni Keşif Rotası Aigai Antik Kenti, Bölüm 2

Geçmişin izlerine yolculuğumuz devam ediyor. Bu muhteşem antik kent, kazıları hala tamamlanmamış olmasına rağmen eşsiz görünüyor. Çok büyük bir alana yayılmış olan Gizemli Kent Aigai’yi gezmek için bir gününüzü ayırmanız yeterli olacaktır.

Geçmişi hayal etmeye çalıştığımda gözümde gerçekten ihtişamlı bir kent canlanıyor. Bazı bölümlerin kazıları bitmediği için tamamını tanıtamıyorum. Ekim ayında yeniden kazılara devam edileceğini öğrendiğimde kentin tamamını görmek için heyecanlanıyorum. Bu biraz zaman alıcak gibi… Ama kazılar bittiğinde Efes Antik Kenti gibi ihtişamlı bir tarih göreceğimize şüphe yok.

O zaman ne bekliyoruz. Hemen keşfimize devam edelim…

1.Macellum

Gizemli Kent Aigai’nin en etkileyici bölümlerinden birisi olan Macellum yani et-balık pazarı, Agora binası için inşa edilmiş teras üzerinde Helenlerin ‘Makellon’, romalıların ‘Macellum’ adını verdikleri bir et veya balık pazarı açığa çıkarılmıştır. 8,5 metre çapındaki yapı, düzgün plaka taşlardan oluşturulan dört basamağa sahiptir. Yapının ilk sırasını oluşturan bazı blok taşların üzerinde yunan alfabesine ait harfler kazınmıştır. Macellum’un zemini, bir ıslak mekan olarak kullanıldığı için düzgün blok taşlarla döşenmiştir. Yalıtımın sağlanması için, plaka taşlar kireç harcı zemin içine gömülmüştür. Bina, üzerine oturduğu terasın genişletilmesiyle, İ.S 1. yüzyılda inşa edilmiş olmalıdır.

2.Gymnasion Hamamı

Antik Çağ’da hamamlar günlük yaşamın zorunlu bir parçası olarak algılanır ve bundan yoksunluk ciddi bir talihsizlik sayılırdı. Roma İmparatorluk Dönemi’nde, Anadolu’da Roma Hamamı ile Yunan Gymnasion’unu birleştiren yepyeni bir mimari biçim ortaya çıkmıştır.

Aigai’deki Gymnasion Hamamı kentin en önemli hamam yapılarından birisidir. Eğimli bir arazide yer almasından dolayı, düz bir alan elde etmek için tonozlu bir altyapı sistemi üzerinde inşa edilmiştir. Büyük olasılıkla İ.S. 2-3 yüzyıla aittir.

3.Gymnasion

Kentin gençlerinin fiziksel ve zihinsel eğitimleri için kullanılan Gymnasion, tiyatro ve tapınaklar ile birlikte tasarlanmış yapı grubunun bir üyesidir. Bu alandaki yapıların tamamı, uzunluğu yaklaşık 220 metre olan bir teras duvarı ile oluşturulmuş bir düzlükteyer almaktadır. Gymnasion, doğu ve kuzey kenarında iki katlı portiko ile sınırlandırılmıştır. Birinci katın dor düzenindeki sütunları ve köşelere rastlayan ikiz sütunlar devrildikleri yerde görülmektedir. İkinci katın korkulukları ve ayrıntıları taş yığını içinde yer almaktadır. Yapıya doğudan olasılıkla bir anıtsal kapıdan girilmekte ve ortada açık hava eğitimi için boş bir avlu yer almaktadır. Pergamon’da ele geçen Attalos II Dönemi’ne ait ephebos listelerinden, bazı Aigaili gençlerin eğitim için Pergamon ‘a gönderildikleri de anlaşılmaktadır.

4.Tiyatro

Aigai Tiyatrosu manzaraya bakan tipik bir Helen tiyatrosu görünümündedir. Aigai’de görülen ve tam bir yarım daire olmayan oturma yerleri Pergamon tiyatrosu ile benzerlikler göstermektedir. İki kısımlı bir oturma bölümüne sahip olduğu sanılan yapının tümü toprak altında yer almaktadır. Helenistik dönemde kurulmuş olan sahne yapısı Roma Dönemi’nde değiştirilmiştir. Sahne dolgusu içinde görülen süslü mimari parçalar, sahnenin klasik Roma geleneğine uygun yüksek bir dekora dönüştürüldüğünü göstermektedir. Oturma yerlerinin en üst sınırını belirleyen korkuluk taşları sahne ortasına kadar sürüklenmiştir. Doğu kenarındaki tonozlu vormitoriumlar tiyatroya geç Helenistik veya Roma Dönemi’nde yapılmış eklerdir ve rahatça girip çıkmayı sağlamaktadır.

5.Athena Tapınağı

Tiyatronun üst bölümünde yer alan kent duvarlarının üzerindeki düzlükte ve batıya doğru bir akropolis gibi uzanan kesimde bir tapınak yer almaktadır. Söz konusu tapınağın tanımlanmasına yönelik net veriler olmamakla birlikte, konumu itibariyle Pergamon Athena Tapınağı’nı anımsatması nedeniyle Athena Tapınağı olarak değerlendirilmiştir. Aigai Athena Tapınağı 11,40 çarpı 19,35 metre ölçüleri ile Pergamon Athena Tapınağı’ndan biraz küçüktür.

Aigai Antik Kenti’ne nasıl ulaşacığını öğrenmek ve 1. bölümü okumak için lütfen linke tıklayınız. http://www.kesifcagrisi.com/gizemli-kent-aigai/

Sevgiyle ve keşifle kalın.

 

Kaynakça: TC Kültür ve Turizm BakanlığıYapı

Not.: Tüm fotoğrafların telif ve kullanım hakkı bana aittir.