Doğal Güzellik Şirince

Dar sokakları, rengarenk otantik çarşısı, Nişanyan Evleri ve şarap mahzenleriyle Doğal Güzellik Şirince sizi çağırıyor.

Doğal Güzellik Şirince

Şirince, İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı bir köy. Doğal Güzellik Şirince, İzmir’e yaklaşık olarak 1 saat uzaklıkta ve oldukça da popüler bir rota. Şirince Köyü, 2012 yılında Maya takvimine göre kıyamet koptuktan sonra zarar görmeyecek bir yer olarak belirtildiği için çok popüler bir hale gelmiştir. Şirince Köyü, Selçuk’a yaklaşık olarak 10 km uzaklıkta yer alıyor. Eskiden bu köyün adı Çirkince idi. Şirince Köyü’nün sakinleri bu ismi, köyleri yabancılar tarafından rahatsız edilmemesi ve doğallığının bozulmaması için verdikleri sanılıyor. Ve daha sonra köyün ismi değiştirilerek Şirince adını almıştır. Kurtuluş Savaşı’ndan önce Şirince’de Rumlar yaşamaktaydı. Mübadele sonrasında bu bölgeye Yunanistan’da yaşayan Türkler yerleştirilmiş. Günübirlik gezilerin ve haftasonu kahvaltılarının vazgeçilmezi.

Muhteşem doğası ve rum evleri ile haftasonu şehirden kaçmak isteyenlerin favori noktası. Tüm gün bu şirin köyde dolaşarak doğanın ve otantik çarşısının tadını çıkarabilirsiniz. Ayrıca şaraplarıyla da ünlü olan Şirince’de Ekim ayında düzenlenen Şirince Festivali‘ni kaçırmayın. Bağbozumu zamanı olan Ekim ayında üzümler eziliyor ve muhteşem tadlarda şaraplar elde ediliyor. Ve sonra da en güzel şarap seçiliyor. Doğal Güzellik Şirince’de dikkatimizi çeken şarap aromalarının çeşitliliği oluyor. Ballı tarçınlı şaraptan tutun da böğürtlen şarabına kadar birçok şarap çeşidi mahzenlerde tadılmayı bekliyor.

Biz, önce Yeni Şirince’de kahvaltımızı yaparak gezimize başladık. Yeni Şirince’ye gidebilmek için Şirince Köyü’nün giriş noktasından sola dönmeniz gerekiyor. Yolları biraz virajlı ve dar olsa da burası muhteşem güzellikte yeşil bir doğaya sahip. Ve nihayet kahvaltı mekanımız Nea Efessos Hotel’deyiz. Burası yeni yapılaşmanın olduğu bir bölge ve Şirince’nin tatil evlerinin bulunduğu bir manzaraya sahip. Bir yanımızda yemyeşil doğa diğer yanımızda ise şirin evlerin manzarasıyla uhteşem bir kahvaltının keyfine varıyoruz. Artık keşif zamanı deyip yollara düşüyoruz. Şirince Köyü’nün mimari yapısına bakılacak olursa, evlerin çoğunluğu Rum mimarisine sahip ve Şirince Köyü’ne girdikten sonra tepenin yamacında bulunan Nişanyan Evleri muhteşem bir manzaraya sahip. St John Kilisesi ve kapalı çarşısı Şirince’de ziyaret etmeniz gereken diğer rotalar. Şimdi gelin Doğal Güzellik Şirince’yi birlikte keşfedelim.

Doğal Güzellik Şirince Gezi Rehberi

1.Nişanyan Evleri

Nişanyan Evleri, Şirince Köyü’nün mimari yapısını yansıtıyor.Mübadele’den önce burada Ortodoks Rumlar yaşamış ve dolayısıyla evlerin mimarisi Cumbalı Rum Evleri tarzında. Günümüze kadar çoğunluğu korunan ve restore edilen Nişanyan Evleri, dağın tepesinde ve doğanın içinde muhteşem bir manzara sergiliyor. Doğal Güzellik Şirince’nin çarşısından yukarı doğru tırmanırsanız Nişanyan Evleri’ne ulaşabilirsiniz. Eğer önce tarihi St John Kilisesi’ni ziyaret ettiyseniz, kilise yoluna varmadan soldaki yolu takip ederek gelenksel köy evleri olan Nişanyan Evleri’ne ulaşabilirsiniz. Burası, dar sokakları ve sakinliği ile bize huzur veriyor. Evlerin arasında butik otele çevrilmiş olanları da görebilirsiniz. Ama bizden söylemesi fiyatlar oldukça pahalı. Keşfimize devam ederken burada bulunan bir yapı dikkatimizi çekiyor. Terrace House adlı mekanın dikkat çeken özelliği burada saat yapım yerinin bulunması. Burası, aynı zamanda bir kafe olduğu için burada içceğinizi yudumlayarak Şirince Köyü’nün manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Dar sokalarda yürürken yaşlı bir teyze bize evini göstermeyi teklif ediyor. Evlerin içi oldukça eski ama çok şirin. Şirince Köyü’nün tatlı teyzesiyle fotoğrafımızı çektirip yolumuza devam ediyoruz.

2.St John Kilisesi

Şirince Köyü’nün merkezinde yer alan St John Kilisesi, mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında. Kiliseye ulaşabilmek için Şirince’nin merkezinden yukarı doğru çıkmanız ve merdivenleri tırmanmanız gerekiyor. Kalabalığın arasından merdivenleri tırmanarak nihayet kiliseye ulaşıyoruz. Sizlere kilise ile ilgili kısa bilgiler vermek istiyorum. St John Kilisesi, bir Ortodoks Kilisesi’dir. Vaftizci Yahya Kilisesi olarak ta bilinen kilise Prodromos‘a adanmıştır. Havuzlu bir avlu içerisinde bulunan St John Kilisesi, kısa bir süre önce restore edilmeye başladı. Restore edildikten sonra ise sergi ve toplantı salonuna dönüştürüldü.

Kilisenin hemen yanında 350 yıllık kilisenin orjinal mahzeni bulunuyor. Bu şarap mahzeninde birçok meyve aromalı şarabı bulabilirsiniz. Üstelik fiyatları da çok uygun. Böğürtlen şarabının fiyatı 30 tl. Diğer sade şarapların fiyatı ise 35 tl. Burada şarapları tadarken kendinizi geçmişe yolculuk yapıyor gibi hissedebilirsiniz. Kilisenin avlusunda bulunan  küçük havuz ve Meryem Ana heykeli ziyaretçilerini karşılıyor. Bu küçük havuzun içine baktığımızda birçok bozuk para görüyoruz. Burası bir dilek havuzu. Buraya her gelen havuzun içinde bulunan çukurun içine bozuk parayı atmaya çalışıyor. Attığınız bozuk para çukurun içine ulaşırsa dileğinizin gerçekleşeceğine inanılıyor. Biz de geleneği bozmuyoruz ve dileğimizi tutarak havuzun içine paramızı atıyoruz. Kilisenin hemen yanında bir kafe bulunuyor ve bu kafe sizlere Şirince Köyü’nün geleneksel evlerinin eşsiz manzarasını sunuyor. Kiliseyi ve mahzeni gezdikten sonra bir mola vermek isterseniz Nişanyan Evleri manzarası eşliğinde içeceğinizi yudumlayabilirsiniz.

3.Kapalı Çarşı ve Çarşı

Doğal Güzellik Şirince’ye geldiğiniz zaman görmeniz gereken yerlerden birisi de Tarihi kapalı çarşıdır. Şirince çarşısından yukarı doğru gittikten sonra tarihi kapalı çarşı sizleri karşılıyor. Köyün meydanında bulunan kapalı çarşı, küçük ama şirin birçok hediyelik eşya dükkanından ve kafelerden oluşuyor. Çarşıya girdiğiniz zaman rengarenk ışıklarla süslenmiş kafelerin ambiyansıyla karşılaşıyorsunuz. Burada şile bezinden yapılmış giysilerden, doğal sabunlara, zeytinyağından reçel çeşitlerine kadar birçok doğal ürün sizleri bekliyor.

Ayrıca çarşının her yerinde çeşit çeşit şarapları görmeniz ve tatmanız mümkün. Çarşıda dolaşırken dikkatimizi doğal yapılmış sabunlar çekiyor. Kantaron özlü sabunların içinde kantaron çiçeğinin kendisi yer alıyor. Her bir sabunun altına da faydaları yazılmış. Bu renkli çarşıda ayrıca köylü kadınların ördüğü dantel ve örgü çeşitlerini de görebilirsiniz. Şirince’nin bu güzel çarşısında dolaşırken buradaki doğal ve güzel ürünlerden almayı ihmal etmeyin.

Nasıl Gidilir?

Doğal Güzellik Şirince’ye İzmir-Aydın yolu üzerinden yaklaşık 1 saatlik araba yolculuğunun ardından ulaşabilirsiniz. Selçuk’a ulaştıktan sonra Şirince tabelasını göreceksiniz. Oradan da sola dönüş yolunu takip ederseniz 10 km sonra Şirince Köyü’ne ulaşabilirsiniz.

Nerede Kalmalı?

Şirince Köyü’nde kalamak için birçok alternatif bulunmakta. Dağ evlerinden, konaklara ve butik otellere kadar birçok seçenek sizleri bekliyor. Ben sizlere farklı bir noktada bulunan Nea Efessos Hotel‘i tavsiye etmek istiyorum. Burası Şirince’ye girmeden sola dönüş yolunda yani yeni Şirince’de yer alıyor. Otel çok yeni muhteşem bir doğa manzarasına ve konfora sahip. Ayrıca bir de havuzu bulunuyor. Sakinliği ve konforu bir arada tercih etmek isterseniz Nea Efessos Hotel doğru bir seçim olacaktır. 

Nerede Yemeli?

Güzel bir kahvaltı etmek isterseniz ve de uygun fiyat arıyorsanız, doğru adres doğayla iç içe olacağınız Nea Efessos Hotel olacaktır. Personel ve hizmet mükemmel. Manzara harika. Çeşitler o kadar fazla ki kahvaltıyı bitirmek mümkün değil. Tam bir köy kahvaltısı. Biz çok keyif aldık. Şiddetle tavsiye ediyoruz. Fiyatlar ise (indirimli aldık) kişi başı 20tl.

Keyifle ve keşifle kalın.

 

not: Tüm fotoğrafların telif ve kullanım hakkı bana aittir.