Doğal Güzellik Bergen

Muhteşem doğası, rengrenk evleri, somon balığı ve deniz ürünleriyle Doğal Güzellik Bergen sizi çağırıyor.

Doğal Güzellik Bergen

Norveç keşfimiz, başkent Oslo’dan sonra 2. büyük kent olan Bergen. Uzun bir yolculuğun ardından nihayet Bergen’deyizzz. Doğal Güzellik Bergen, Avrupa’nın en çok yağış alan şehridir. Yılın 360 günü yağış alan bu renkli şehir Büyüleyici Norveç’in 2. büyük şehridir. Bergen fiyortlara açılan bir kapıdır. Bu renkli şehir konumu itibariyle önemli bir ticaret limanıdır. Tarih boyunca Oslo’dan önce başkent olmuş bir şehirdir. Ayrıca en eski Cüzzam Hastanesi’nin kurulduğu şehirdir. 1800’lü yıllarda Norveç’li bir doktor cüzzam mikrobunu keşfetmiştir. Cüzzam hakkında bulunan bu belgeler Unesco tarafından koruma altına alınmıştır.

Çok şanslı bir gündeyiz. Çünkü gezimiz boyunca Bergen’de yağmur yağmadı ve bütün şehri bir güzel keşfetme şansı yakaladık. Bergen rengarenk yapıları,yemyeşil doğası ve balık pazarıyla görülmesi gereken rotalardan biri.

Bergen’de görmeniz gereken yerlerden biri de Bregen. Bregen, tamamı ahşaptan yapılmış tarihi evleriyle Dünya Kültür Mirası  listesine girmiş bir bölgedir.

 Bregen, ahşaptan oluştuğu için sigarayla dolaşmak yasak. Bergen şehri eskiden ahşap olmasından dolayı yanmış ve şu anda koruma altına alınmıştır. Bergen yürüyerek keşfedilecek kadar küçük bir şehir. Öyle ki, 2 saat içerisinde tüm şehri yürüyerek keşfedebilirsiniz. Şehir manzarasını görebilmeniz için teleferikle şehrin tepesine çıkabilir ve  muhteşem manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Görmeniz gereken bir diğer rota ise balık pazarı. Balık pazarında herçeşit deniz ürününü tadabilirsiniz. Kalamardan balina etine ,karidesten midyeye kadar her tür taze deniz ürünü sizleri bekliyor. Deniz ürünlerini ızgara veya kızartma olarak alabilirsiniz. Tabaklarda çiğ olarak sergilenen deniz ürünlerini damak zevkinize göre seçebilir ve kendinize güzel bir öğlen yemeği ısmarlayabilirsiniz. Somonun ana vatanı olan Norveç’te somon bayağı pahalı. Deniz somonunun kilosu 100 euro,Çiftlik somonu ise 40 euro. Biz kendimize ekmek arası ızgara somon ısmarladık. Fiyatı 150 norveç kromu. Eğer tabakta salata eşliğinde yemek isterseniz 199 norveç kronu. Ayrıca bu pazarda geyik sucuğu ,balina sucuğu ve havyar gibi tadları bulabilirsiniz.

Şehrin diğer ucuna doğru yürümeye devam ediyoruz ve dar sokaklarıyla mağazaların ve İtalyan restoranlarının olduğu bir caddeye geliyoruz. Eğer deniz ürünleriyle aranız yoksa her tür İtalyan lezzetleri bu caddede sizleri bekliyor. Rengarenk evleriyle muhteşem bir şehir olan Bergen’i keşfettikten sonra yolumuza devam ediyoruz. Artık fiyortlar zamanı…

Yapmadan Dönme

1.Dünya mirası listesinde bulunan ahşap evleriyle ünlü Bregen’i görmeden

2. Balık pazarında lezzetli deniz ürünlerini tatmadan

3.Teleferik ile şehrin manzarasını izlemeden

4.Limanda güzel bir yürüyüş yapmadan ve bu muhteşem kareleri fotoğraf makinelerinize kaydetmeden dönmeyin.

Devamı için linke tıklayınız. http://www.kesifcagrisi.com/buyuleyici-norvec/

 

Not:Tüm fotoğrafların kullanım ve telif hakkı bana aittir.