Çölde Bir Vaha,Dubai

Modern binaları,Mucize bahçesi,Turkuaz denizi ve ihtişamlı Arap Çölü'yle Dubai keşfedilmeyi bekliyor.

Çölde Bir Vaha

  Görkemli Dubai yi o kadar çok merak ediyordum ki ,daha fazla bekleyemedim ve bu güzel emirliği keşfetmeye karar verdim. Beni çeken çölde bu kadar güzel bir şehir yaratmalarıydı.

  Görkemli Dubai ,Birleşik Arap Emirlikleri’nde yer alan 7 emirlikten birisidir. Herşey oldukça lüks ve modern aynı zamanda da pahalı bu şehirde… Dubai’ye dört saat on beş dakika süren uçuşumuzun sonunda ulaşıyoruz. Daha ucuz olması için Fly Dubai ile uçuşumuzu gerçekleştirdik. Ben Görkemli Dubai’yi  keşfetmek için çok heyecanlıyım. Dört gün sürecek olan bu ziyaretimizde yapılacaklar planlandı bile. Hayata geçirilmeyi bekliyor. Öncesinde size Dubai ile ilgili kısa bir bilgi vermek istiyorum. Dubai zannedildiği gibi gücünü petrolden almamış. Asıl petrolün yoğun olduğu yer Abu Dabidir. Görkemli Dubai,bir balıkçı şehriymiş ve bilindiği üzere tam anlamıyla bir çöl. Daha sonra Dubai Emiri şehri geliştirmek ve kalkındırmak için Avrupa ve Amerikalı yatırımcıları sıfır vergi ile ülkeye yatırım yapmaya çağırır. Düşünsenize milyonlar kazanacak ve vergi vermiyeceksiniz. Tabi bunun sonunda Dubai’ye inanılmaz yatırımlar yapılır ve görüldüğü üzere şu anda çok lüks ve zengin bir emirlik.

  Biraz da Görkemli Dubai’nin beni en çok cezbeden tarafından bahsetmek istiyorum. Dubai’de suç oranı yüzde sıfır ve en yaşanılabilir ülke olmakla ilgili Singapur,İsviçre ve Lüksemburg gibi ülkelerle yarışıyor. Görkemli Dubai aynı zamanda kendi vatandaşlarını kalkındırmak için inanılmaz girişimlerde bulunuyor. Örneğin Dubai’li bir kadın ve bir erkek evlenecekleri zaman devlet onlara yüklü miktarda para ve bir ev veriyor. Ayrıca ülkede en az kazanan Dubaili vatandaş havaalanlarında pasaport kontrolü yapanlar. Onlar da 6000 dolar aylık alıyorlar.

  Dubai’de vatandaşlar olduğu yerden para kazanıyorlar desem inanır mıydınız? Peki biraz da bundan bahsedelim.Dubai’de kefillik sistemi bulunmaktadır. Ülkeye gelip iş kurmak isterseniz bir kefiliniz olmak zorunda. Ve siz kefilinize yaklaşık olarak 2000 dolar ödemek zorundasınız. Bir kişiye 20 kefillik hakkı verildiğini düşünürsek eğer ,bir Dubaili’nin maaşı dudak uçuklatacak seviyede. Zaten çarşıda,takside veya otellerde arap görmeniz mümkün değil. Hepsi son model porshe,lamborgini gibi lüks araçlarla alışveriş merkezindeler.

Ülkede suç oranının sıfır olduğunu söylemiştim. Eğer bir suç işlerseniz mahkemeye çıkmadan direkt olarak sınır dışı ediliyorsunuz. Bu yüzden kimse suç işlemeye cesaret edemiyor. Aynı zamanda bu ülkede paparazi yasak. O yüzden birçok Hollywood ünlüsü Dubai’den ev almaktadır. Dubaililer şehirde bulunan gökdelenlerde yaşamayı tercih etmiyorlar. Kalabalık aileler oldukları için villaları tercih ediyorlar. Villalar oldukça lüks. Dubaililer ilginç geleneklere sahipler. Kendi aileleri dahil hiç kimse evin içine giremiyor. Yalnış duymadınız bu gerçekten tuhaf bir gelenek. Evin içi namahrem,dolayısıyla gelen misafirler evin dış kısmında,sağ ve solunda bulunan misafir odalarında karşılanıyorlar. Peki gökdelenlerde kimler kalıyor? Gökdelenleri Avrupalı ve Amerikalılar ele geçirmiş durumda…

  Görkemli Dubai yaklaşık olarak 2 milyon 800 bin kişilik nüfusa sahip ve bu nüfusun yüzde yirmisini hintliler oluşturuyor. Zaten otellerde,çarşıda,hediyelik eşya dükkanlarında ve taksilerde Hint ve Pakistan’lılar çalışıyor.

  Dubai’nin çok gelişmiş bir metro ağı var ve metronun görüntüsü sizi bilim kurgu filmlerinde gibi hissettiriyor. Yollar altı şeritten oluşuyor ve taksiler sudan ucuz. Dolayısıyla turistler taksi kullanmayı tercih ediyor (Biz de dahil). Dubai küçük bir emirlik olduğu için her yere taksi ile ulaşabilirsiniz. Biz metro kullanmaya gerek duymadık. Son olarak Dubai’nin yemek kültüründen bahsetmek istiyorum. Dubai’nin kendine ait bir yemek kültürü bulunmuyor. O yüzden genelde Lübnan mutfağına ait yemekleri tadabilirsiniz.

  Bu kadar bilgi yeterli diyoruz ve artık keşif zamanı… Dubai’de nereleri gezmeli? Neler yapılır? Nerelerden alışveriş yapmalı?

  Görkemli Dubai sizi bekliyor.

1.Bur Dubai(Eski Dubai)

Ortadoğu’nun incisi Dubai ,iki bölümden oluşmaktadır. Eski Dubai (Bur Dubai) ve yeni Dubai. Yukarıda resimde gördüğünüz yer Bur Dubai’nin görüntüsü. Bu eskiyse ,kimbilir yeni Dubai nasıldır? dediğinizi duyar gibiyim. Tarihi bir kültürü olmadığı için bütün yapılar yeni ve modern. Peki Bur Dubai’de neler yapılır? Bur Dubai’de altın ve baharat çarşısını ziyaret edebilirsiniz. Bu çarşıda envai çeşit baharat(araplar mutfaklarında baharatı çok kullanıyorlar) ve hediyelik eşya satan dükkanları bulabilirsiniz. Ayrıca renk renk kumaşları da bu çarşıda bulabilirsiniz. Dikkatimizi çeken tek bir arap satıcının olmaması. Her yerde Pakistanlı ve Hintliler vardı. Altın çarşısında ise her çeşit altın takı ve mücevher bulabilirsiniz. Fiyatlar ise tabi ki yüksek. Buraya  yarım gününüzü ayırmak yeterli olacaktır.

2.Marina

Marina bölgesi Görkemli Dubai’nin yeni yüzü. İhtişamlı gökdelenler ve lüks yatlarıyla adeta göz kamaştırıyor. Kendinizi bir an New York’ta zannedebilirsiniz. Lüks kafe veya restoranlarda manzara eşliğinde zaman geçirebilir ya da akşam kanalda düzenlenen yemekli ve müzikli tekne turuna katılabilirsiniz. Teknedeki yemekler daha önceden bahsettiğim gibi Lübnan mutfağına yakın. Humus,şiş kebab vb yemeklerle gecenin keyfini çıkarabilirsiniz. Turun ismi Marina Night Tour olarak geçiyor ve fiyatlar da gayet uygundu. Marina bölgesine Dubai Creek adı veriliyor.Creek küçük köfez ,dere anlamına geliyor. Yapay olarak inşa edilen Dubai Creek’te manzaranın tadını çıkararak keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Yerel turların en güzel kısmı sizi otelinizden arabayla alıp tekrar otelinize bırakmaları. Biz çok memnun kaldık. Mutlaka denemelisiniz.

3.Jumeriah

Jumeriah bölgesi Dubai’nin en nezih bölgelerinden biridir. Lüks villalar,muhteşem plajlar ve dünyanın en lüks otellerinden biri olan Burj Al Arap, Jumeriah bölgesinde bulunur. Burj Al Arap kelime anlamı olarak ‘Arapların Kalesi’ anlamına gelir. Bu muhteşem otel yelkenli şeklinde yapılmış yedi yıldızlı bir oteldir. Bu dünya harikası mimari,  ‘Tom Wright’ tarafından tasarlanmıştır. Lüksün sınırlarını zorlayan bu otel Dubai’nin simgesidir. Jumeriah plajından bu güzel otelin manzarasını izleyebilirsiniz. Burj Al Arap otelinin içini seyretmek için bile para ödemek zorundasınız. İçini görebilmek için burada bir öğlen yemeği yemeniz gerekiyor. Bu da kişi başı 100 doları gözden çıkarmak demek. Biz oteli plajdan izlemeyi tercih ettik.Hem böylesi bedava:)) Daha önce belgesellerde Burj Al Arap otelinin içini seyretmiştim. Odadaki perdeler kumandalı,banyoda kullanılan musluklar bile altın kaplama. Ünlülerin ve zenginlerin uğrak noktası olan bu otelin çatısında bir de helikopter pisti bulunmakta. Gelelim Jumeriah plajına… Jumeriah plajı halka açık ve ücretsiz bir plaj. Altın renkli kumsalları ve turkuaz deniziyle muhteşem bir plaj. Plajda şemsiye ve şezlong bulunmuyor. Eğer bütün gününüzü plajda geçirmeyi planlıyorsanız özel plajları tercih edebilirsiniz. Biz Ocak ayında gittiğimiz için su biraz soğuktu. Ama inanılmaz berrak,temiz ve maviii… Jumeriah bölgesinde Wild Vadi adı verilen bir aqua park bulunmakta. Birçok lüks otelde bu bölgede bulunuyor.Jumeriah hotel de bunlardan birisi.

4.Burj Khalife (Halife’nin Kalesi)

Görkemli Dubai’de görmeniz gereken bir diğer yer Burj Khalife’dir. Burj Khalife şu anda dünyanın en en yüksek yapısıdır. Yüksekliği sekiz yüz yirmi sekiz metre olan bu devasa yapı, Dubai Mall alışveriş merkezinin bahçesinde bulunmaktadır. Biz Ramada Otel’de kaldığımız için Dubai Mall bize çok yakındı. Taksiyle yaklaşık olarak on dakika içerisinde Dubai Mall’a ulaşabilmiştik. Dubai Mall devasa bir alışveriş merkezi. İçerisinde yapay bir şelale bile var. Ayrıca paten kaymayı sevenler için bir de buz pisti bulunuyor. Envai çeşir restoran ve lüks markaların bulunduğu Dubai Mall’da alışveriş festivali nedeniyle yüzde yetmişlere varan indirimler bulunuyor. Ucuz mu? Kesinlikle hayır. Hepsi ünlü markalar olduğu için fiyatlar el yakıyor.

Gözlerimize inanamıyoruz ama alışveriş merkezin de bir de dinazor fosili bulunmakta. Önce dinazor fosilinin dekor amaçlı olduğunu düşündük. Ama önünde güvenlik görevlilerini görünce ,gidip sorduk ve gerçekmiş… Dinazor fosilini yüklü miktarda para verip Amerika’dan getirtmişler. İnanılmaz ama gerçek… Bu devasa alışveriş merkezi ,dünyanın en çok mağazası olan alışveriş merkezi ünvanına da sahip. Tam olarak bin altı yüz mağazası varmış. Para çok olunca Dubaililer nereye harcayacaklarını şaşırmışlar anlaşılan… Alışveriş merkezinde dolaştıktan sonra ses ve ışık gösterisini izlemek üzere bahçeye doğru yol alıyoruz. Bahçesinde ihtişamıyla Burj Khalife ve yapay bir göl bizleri karşılıyor. Souk Al Bahar’ında bulunduğu bahçede (onu sonra anlatıcam) lüks bir de otel bulunuyor. Biraz etrafı dolaştıktan sonra ses ve ışık gösterisi bizi bekliyor. Önce hint müziği ezgileriyle ilk showu izledik. Gerçekten muhteşem . Burada hintli nüfus, dubai nüfusunun yüzde yirmisi olduğundan ses ve ışık gösterisinde hint ezgilerine yer verilmiş. Bu gösteri her yarım saatte bir tekrar ediliyor. İkinci gösteri de Arap ezgileriyle sunuluyor. Bu arada Burj Khalife çok güzel bir şekilde ışıklandırılıyor. Eğer isterseniz Burj Khalife’nin çatısına çıkıp şehrin manzarasını buradan izleyebilirsiniz. Ses ve ışık gösterisi tamamen ücretsiz. Turlarda bu gösteri yaklaşık 50 dolara satılıyor. Biz taksiyle gelip ücretsiz bir şeklde izledik. Eğer Burj Khalife’nin tepesine çıkmak isterseniz ,bilet 31 euro civarında. Bu güzel gösteriden sonra artık otelimize dönüyoruz. Yeni keşifler bizi bekliyor…

5.Souk Al Bahar

Souk Al Bahar ,Dubai Mall alışveriş merkezinin bahçesinde yer alan ,hediyelik eşya dükkanlarının olduğu otantik görünümlü bir çarşı. Burj Khalife’nin hemen yanında yer alan çarşı güzel vakit geçirmek isteyenler ve hediyelik eşya satın almak isteyenler için güzel bir seçenek.

6.Arap Çölü’nde Jeep Safari

Bugünkü planımız ,Dubai’ye geldiğiniz zaman olmazsa olmaz aktivitelerden biri… Jeep safari yapıcaz. Bu gerçekten benim çok merak ettiğim,heyecan verici bir aktivite. Yerel bir turla kişi başı 50 dolara anlaştığımız tur ,rehberimizin bizi otelden almasıyla başlıyor.Çok heyecanlıyız. Rehberimiz pakistanlı birisi.Çok cana yakın ve bizi tur hakkında bilgilendiriyor. Çöle yakın bir noktada mola veriyoruz. Çünkü çölde tuvalet ve su yok. Molamızın ardından heyecanla çöle doğru ilerliyoruz. Arap çölü şehrin hemen dışında bulunuyor. Etkinliğimizin sonunda çölde danslı,müzikli akşam yemeği bizi bekliyor olacak. Peki bu turda başka neler var? Akşam yemeğinin dahil olduğu bu turda ,jeep safari ve ardından mola yerinde çöl kayağı yapma şansınız var. Eğer isterseniz deve ile çölde bir gezintiye çokabilirsiniz. Ve jeep safari başlasııınnn… Emniyet kemerlerimizi bağlıyoruz ve yolculuğumuz başlıyor. Uçsuz bucaksız Arap Çölü’nün manzarası izlemeye değer… Adrenalin tavan yapıyor ve sallana sallana yolculuğumuz devam ediyor. Bu muhteşem bir his. Önümüzde bazı jeeplerin kuma battıklarını görüyoruz ve büyük bir çaba sonunda yollarına devam ediyorlar. Yolculuğumuz sırasında çölün ortasında mola veriyoruz ve bu muhteşem manzarada fotoğraflarımızı çekiyoruz. İki saat süren jeep safarinin ardından yemek yiyeceğimiz ve sand boarding (çöl kayağı) yapacağımız noktaya varıyoruz. Mola yerinde önce Mert ve Doğukan çöl kayağı yapmak istediler. Hemen isteklerini yerine getiriyor ve bu keyifli aktiviteyi gerçekleştiriyoruz.Sonrasında otantik hazırlanmış mola yerimizde hint kınası yaptırıyoruz.Akşam olmaya başlıyor ve yemekler hazırlanıyor. Humus,çeşit çeşit salata ve kebabın da olduğu menümüzü yerken dans ve müzik başlıyor. Oryantal ve tennure dans gösterisinin ardından turumuz sona eriyor. Otele dönme vakti. Yarın Emirates Mall’da bulunan Ski Dubai’ye gidip kayak yapmayı deniyeceğiz…

7.Emirates Mall ve Ski Dubai

 

 

Dubai’de yapılacak aktivitelerden biri de Emirates Mall’da bulunan Ski Dubai‘dir. Emirates Mall kaldığımız otele,arabayla sadece beş dakika mesafede yer alıyor. Dubai Mall gibi ünlü markaların ve restoranların bulunduğu popüler bir alışveriş merkezi. Tabi bizim amacımız alişveriş merkezini gezmek değil. Asıl hedef,alışveriş merkezinde bulunan kayak merkezinde eğlenmek. Hemen giriş biletlerimizi alıyoruz. Eğlence başlasııın… Söylemem gerekir ki,Dubaililer ülkelerinde her tür aktiviteyi yapıyorlar. Kayak pistlerinden ,buz heykellerine ,kızaktan şişme balonların içinde yuvarlanmaya kadar bir çok keyifli aktivite sizleri bekliyor. Kayak pistine tirmanmak için bir teleferik bile var. Sıcaktan bunalınc a burada kayak keyfini yaşayabiliyorsunuz. Bu muhteşem…Çocuklar için de tirmanış alanları yapılmış. Burada tüm gününüzü geçirmek isterseniz gerçekten sıkılmazsınız. Biz öncelikle buz heykellerinin bulunduğu küçük ama şirin buz müzesini gezdik. Fotoğraflarımızı çekildik ve artık aktivitelere katılmaya hazırız. Mert ve Doğukan önce kızakla kaydılar (Çok keyifliydi). Sonrasında tırmanış duvarında bir güzel tırmanmaya çalıştılar. Burada yapabileceğiniz bir başka etkinlik de bir minder alıyorsunuz ve aqua parklarda kaydığınız gibi buzun içinde aynı aktiviteyi yapabiliyorsunuz. Daha sonrasında  (kayak yapmadık ama) teleferiye binip kayak yapılan tepeye varıyoruz.Tüm kayak pisti ayaklarımızın altında… Son aktivitemiz de şişme topların içine girip yokuş aşağı yuvarlanmak (bence en eğlencelisi buydu). Kendimizi çocuklar gibi mutlu hissediyoruz. Ski Dubai‘ye giriş ücreti yaklaşık kişi başı 50 euro.Bu güzel gecenin ardından artık dinlenme vakti. Otelimize dönüş yapıyoruz. Yarın Mucizeler Bahçesi’ni gezicez…

8.Miracle Garden (Mucizeler Bahçesi)

Dubai’nin bana göre en dikkat çekici yapılarından birini görmeye gidiyoruz. Dikkat çekici ,çünkü burası bir çöl ve çölde bir vaha diye ben buna derim… Bu güzel yapının adı Miracle Garden (Mucizeler Bahçesi). Bu kadar çeşitli çiçek ve bitki örtüsünü görünce şaşırıyoruz. Dünyadaki önde gelen ünlü yapılar bu bahçede çiçeklerle süslü olarak bizi karşılıyor. Eyfel Kulesi’nden Japon Evleri’ne ,Hollanda’daki yel değirmenlerinden Alis Harikalar Diyarı’daki saate kadar herşey çiçekten oluşuyor. Keyifli turumuz başlasın… Geniş bir alana yayılmış Mucizeler Bahçesi’nde Burj Khalife de çiçeklerden yerini almiş. Uzun bir yolda tepemizde ters çevrilmiş rengarenk şemsiyeler bizi karşılıyor. Güneş bunaltıcı olduğu için bu gölgelik alan iyi geldi. Yer yer dinlenme alanları olan bu bahçede turumuza devam ediyoruz. Japon Evleri gerçekten çok başarılı. Beni benden alıyor ve muhteşem kareleri fotoğraf makineme kaydediyorum. Kocaman bir tavuz kuşu da mucizeler bahçesinde yerini alan eserler arasında. Geometrik şekiller de bu bahçede yerini almış ve küp şeklinde dizayn edilmiş geometrik şekiller bahçeye ayrı bir güzellik katmış. Mucizeler Bahçesi’ne yarım gününüzü ayırmanız yeterli olacaktır. Bu muhteşem bahçeye giriş ücreti ise kişi başı transfer dahil 50 euro… Mucizeler Bahçesi ziyaretinizi bekliyor.

9.Medinah Jumeriah

Medinah Jumeriah, Burj Al Arap manzaralı lüks restoranları,yapay gölü ve çarşısıyla keşfedilmeyi bekliyor. Jumeriah bölgesinde bulunan Medinah Jumeriah ,Burj Al Arap oteline ve Jumeriah plajına taksiyle beş dakika mesafede bulunuyor. Dinlenmek ve güzel vakit geçirmek için hoş bir ortam. Buradaki hediyelik eşya dükkanlarından alışveriş yapabilirsiniz…

Nasıl Gidilir?

Dubai’ye İstanbul’dan direkt uçuşlar mevcut. Fly Dubai ve Emirates havyolları ile 4 saat 30 dakika süren bir uçuşun ardından Dubai’ye ulaşabilirsiniz.

Nerede Kalmalı?

Dubai küçük bir yer.Dolayısıyla oteller hep merkezde konumlanmiş durumda. Kalmak için yeni Dubai’yi tercih ederseniz gezilecek noktalara daha hızlı ulaşırsınız. Biz Ramada hotel’de kaldık. Gayet konforlu ve merkeze yakın bir oteldi.

Nasıl Giyinmeli?

Dubai’nin her mevsim sıcak olduğunu unutmayın. Ancak çöl iklimi hakim olduğundan akşamları biraz serinlik olabiliyor.

Ne Zaman Gitmeli?

Yaz mevsiminde 50 derece olduğundan Dubai’ye gitmek için en uygun zaman kış mevsimi olacaktır.

Sevgiyle Kalın…

not:yayınlanan tüm fotoğrafların kullanım ve telif hakkı bana aittir