Akyaka, Güzelköy, Yuvarlakçay Gezi Rehberi

İhtişamlı çınar ağacı ile Güzelköy, doğa üstü güzelliğiyle Kadın Azmağı ve serin sularıyla eşsiz güzelliklere sahip Güzel Muğla keşifseverleri çağırıyor.

Akyaka, Güzelköy, Yuvarlakçay

Sevgili okurseverler, ilkbahar geldi doğa tüm çekiciliği ile güzelliğini bizlere göstermeye başladı. Biz de dururmuyuz hiç atıyoruz kendimizi yollara:)). Şimdi sizlere Güzel Muğla’da gerçekleştirdiğimiz günübirlik, Akyaka, Güzelköy, Yuvarlakçay gezisinden bahsetmek istiyorum. Haftasonu düzenlenen bu gezi sizleri doğayla başbaşa olmaya çağrıyor. Eğer doğayı seviyorsanız kaçırmamanız gereken bir gezi. Mutlaka denemelisiniz.

Bu kısa bilgiden sonra artık yollara düşme vakti. Başlangıç noktası İzmir olan turumuzla Güzel Muğla’ya doğru hareket ediyoruz. İlk rotamız Güzelköy. Yatağan’da bulunan Güzelköy’e varmadan önce,  Çine‘de yapacağımız lezzetli mi lezzetli köy kahvaltısı ile bir mola veriyoruz. Çine’ye olan yolcuşuğumuz yaklaşık olarak 2 saat sürüyor. Kahvaltımızı ettikten sonra artık keşif bizi bekler diyoruz ve yollardayız…

1.Güzelköy (Bozöyük)

 

Kısa bir yolculuğun ardından Güzel Muğla’ya bağlı Güzelköy’deyiz. Asıl adı Bozöyük olan Güzelköy dizi çekimlerinden sonra bu ismi almış. Burası küçük, sakin ve çok şirin bir köy. Taş sokakları ve şirin evleriyle içimizi huzurla dolduruyor. Meydanında bir anıt ve hediyelik eşya dükkanlarının bulunduğu köy oldukça renkli. Burada kısa bir turun ardından bizde merak uyandıran asırlık çınar ağacını görmek için Pınarbaşı‘na doğru yürümeye başlıyoruz. Pınarbaşı, içinde küçük şelalelerin aktığı, her yerin yemyeşil bitki örtüsüyle kaplandığı bir doğa harikası. Burası aynı zamanda bir restorana çevrilmiş durumda. Burada manzara eşliğinde kahvaltı edebilir, yemek yiyebilir ya da içeceğinizi yudumlayabilirsiniz. Burası gerçekten huzur verici… Bizleri büyülüyor. Muhteşem manzaraları fotoğraf makinemize kaydettikten sonra, artık asırlık çınar ağacını görme vakti. Yukarıdaki fotoğrafta görüldüğü gibi ağaç çok ihtişamlı. Öyle ki ben yanında çok küçük kalıyorum.1300’lü yıllarda varolan koca çınar yaklaşık olarak 800 yaşında. Ve bu çınar ağacını Kanuni Sultan Süleyman bile görmüş. Bu koca çınar o zamanlarda bile 250 yaşındaymış. Bu ağaç aynı zamanda Avrupa’nın en eski ağaçlarından biridir. Selçuklular döneminden kalma bir ağaçtır. Çınar ağaçlarının bu kadar uzun süre yaşamasının sebebi ise ortalarını salarak gövdelerini genişletmeleridir. Bu ihtişamlı ağaca bakmaya ve onu fotoğraflamaya doyamıyoruz. Pınarbaşı’nda suların sesi ve çınar ağacının sakinliği ile geçirdiğimiz 1 saatin ardından artık yeni rotalar keşfetme vakti…

2.Akyaka ve Gökova Körfezi

Güzel Muğla’ya olan yolculuğumuza devam ediyoruz. Keyifli bir yolculuğun ardından Gökova’ya bağlı Akyaka’ya varıyoruz. Bir tarafta Gökova Körfezi, diğer tarafta Azmak Nehri olan eşsiz manzara bizleri adeta büyülüyor. Burada yapılacak aktiviteler arasında Kite surf ve Azmak nehri tekne turu yer alıyor. Ama öne size biraz Akyaka’dan bahsetmek istiyorum. Akyaka belediyesi çok duyarlı bir belediye. Öyle ki çarpık kentleşmeyi engellemek için sadece tek tip doğa dostu evlerin inşaatına izin veriliyor. Akyaka, aynı tarzda yapılmış ahşap ve cumbalı evleri ile oldukça ünlü. Bu güzel mimarisi ile Akyaka evleri, Ağa han dünya mimarlık ödülü almış.

Güzel bir yürüyüşün ardından Azmak Nehri‘ne varıyoruz. Azmak Nehri, dünyada eşi benzeri olmayan muhteşem bir doğaya ve su altı dünyasına sahip. Derinliği 10,5 metreye kadar uzanan nehri keşfetmenin en güzel yolu, nehirde yapacağınız tekne turu olacaktır. Azmak Nehri 1. derece sit alanı olarak ilan edilmiş ama işin ilginç yanı nehrin etrafı yapılaşmaya açılmış. Azmak, kelime anlamı olarak yer altından çıkan doğal su demektir. Bu suyun özelliği sodalı olmasıdır. Bizim tekne turunda göreceğimiz yer Kadın Azmağı‘dır. Kadın Azmağı denmesinin sebebi de kadınların eskiden nehrin kenarında çamaşır yıkamalarıymış.  Bu nehirde 5 tane azmak bulunmaktadır. Bunlar Kadın Azmağı, Gökçe Azmağı, Kör Azmağı, Çınar Azmağı ve Akçapınar Azmağı’dır. Bu sularda 3 çeşit balık yaşamaktadır. Bunlar Levrek, Kefal ve yılan balığıdır. Yukarıda fotoğrafta görünen bitkinin adı ise suteresttir. Halk arasında Kaz Ayağı bitkisi olarak da bilinir. Tekne kaptanımız olan Şadi Kaptan’ın bize verdiği bu güzel bilgilerden sonra turumuzun tadını çıkarıyoruz. Sadece Azmak Nehri’nde rastlayabileceğiniz bu muhteşem manzarayı sakın kaçırmayın. Tekne turları yaklaşık olarak 20 dakika sürüyor. Ama bu eşsiz güzelliği seyretmeye ve fotoğraf makinelerimize kaydetmeye doyamıyoruz.

Eğer isterseniz nehrin sonunda bulunan Likya mezarlarını da ziyaret edebilirsiniz. Likya mezarları, tapınak şeklinde inşa edilmiş açık mezarlardır. İçlerinde oda bulunmaktadır. Bu anıt mezarlıklar kral mezarlıklarıdır ve günümüze tahrip olarak gelmiştir.

Bu tekne turunun fiyatı ise 10tl. Şadi Kaptan’la bu tekne turuna katılmak isterseniz web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

3.Yuvarlakçay

Yuvarlakçay, Güzel Muğla’nın Köyceğiz ilçesine bağlı bir doğa harikası. Serin turkuaz sularıyla size muhteşembir gün vaat ediyor. Topgözü Kanyonu’nda bulunan ve Güzel Muğla’nın en yüksek dağı olan Sandras Dağı’nın kar sularından beslenen Yuvarlakçay, adeta kendinizi cennette hissettiriyor. Sıcak yaz günlerinde Yuvarlakçay’daki gizli cennette serinleyebilir yemek yiyebilir ve suların üzerinde bulunan salıncakta sallanarak dinlenebilirsiniz.

Biz de bu eşsiz doğanın tadını çıkarmaya başlıyoruz. Suların sesi adeta terapi gibi insana huzur veriyor. Salıncakta sallanmak için ise bayağı bir sıra beklememiz gerekti. Ama suların üzerinde sallanmak oldukça keyifli. Yaz aylarında sallandıktan sonra kendinizi serin sulara atabilirsiniz. Maceracı ruhunuzu sakın kaybetmeyin:)) Burada bulunan restoranda su sesi ve kuş cıvıltıları eşliğinde ruhunuzu dinlendirirken bir yandan da lezzetli menülerin tadını çıkarabilir ya da içeceğinizi yudumlayabilirsiniz. Biz bu cennete doyamadık. Bol bol fotoğraf çekip bu kareleri hafızamıza  kazıdıktan sonra artık yavaş yavaş dönüşe geçiyoruz. Eğer Yuvarlakçay’da konaklamak isterseniz, burada bungalow evlerinde konaklayabilirsiniz. Ücret ise 2 kişi 150 tl ve kahvaltı dahil.

Nasıl Gidilir?

Günübirlik turlarla bu bölgeye ulaşabilirsiniz. Fakat kendi aracınızla gitmeyi tercih ederseniz eğer, Muğla-Yatağan istikametini takip ederek bu güzel rotalara ulaşabilirsiniz. Giderken Çine, Güzelköy güzergahını takip ettiğimiz için yolculuk daha kısa sürüyor. Dönüş süresi ise yaklaşık 4.5 saat.

Ne Yemeli?

Güzel Muğla’ya giderken Çine’de köy kahvaltısı etmenizi tavsiye ederim. Sıcak pideler eşliğinde çok lezzetliydi. Fiyat kişi başı 15 tl. Öğlen yemeği için ise Akyaka’da ekmek arası mezgit yiyebilirsiniz. Fiyat içecekle beraber 13-14 tl arasında. Eğer Yuvarlakçay’da yemek istersniz burada fiyatlar biraz daha pahalı. Köy kahvaltısı 20tl. Öğlen yemeği menüleri ise 20-30 tl arasında değişiyor. 

Ne Zaman Gitmeli?

Güzel Muğla’ya gitmek için en güzel mevsim ilkbahar ve sonbahar. Fakat yaz aylarını da tercih edebilirsiniz.

Günübirlik İzmir çıkışlı bu gezinin ücreti kahvaltı dahil 65 tl.

Tekne turunun fiyatı ise 10tl

Keyifle ve keşifle kalın.

Bir diğer cennet olan Ağva yazımı okumak isterseniz lütfen linke tıklayınız http://www.kesifcagrisi.com/bir-masaldir-agva/

 not: Tüm fotoğrafların kullanım ve telif hakkı bana aittir.